Ovo je začin koji može biti dobra zamene za šećer: Nema zdravije, idealan za one koji žele da smanje unos

Ovo je začin koji vam može pomoći da ostavite šećer, a uz to je i vrlo zdrav.

Fitnes & Nutricija
15:21h
Ovo je začin koji može biti dobra zamene za šećer: Nema zdravije, idealan za one koji žele da smanje unos
Foto: Rimma Bondarenko / Alamy / Alamy / Profimedia

Cimet je popularan začin koji izaziva osećaj topline i udobnosti. Od rolnica do kafe sa cimetom – postoji toliko načina da uživate u ovom toplom, drvenastom začinu. A ako se uzme u obzir da pomoću ovog aromatičnog začina možete da ublažite želju sa slatkišima ili čak potpuno izgubite želju za njima verovatno ćete ga voleti još više.

U pitanju je ukusan začin koji se dobija iz unutrašnje kore drveta cimeta. Obično se koristi kao aromatični začin i dodatak slatkim i slanim jelima, kao i toplim i hladnim napicima. Ali, pored divnog ukusa i neverovatne arome, ovaj svestrani začin može da nam ponudi još puno toga.

Cimet sadrži mnogo antioksidativnih polifenola i antiinflamatornih svojstava. Antioksidansi mogu smanjiti rizik od bolesti štiteći ćelije od slobodnih radikala.

cimet
foto: Shutterstock

Osim toga, cimet je idealan način da smanjite upotrebu šećera u ishrani. Dostupan u obliku štapića ili praha, ovaj začin ima prirodno sladak ukus, što ga čini idealnom zamenom. Pored toga, on daje poseban ukus voćnim, čokoladnim, kao i desertima sa kafom.

Takođe se može dodati u slana jela kao što su sosovi, pa čak i salate, ili ga možete jednostavno posuti po kriškama narezanih jabuka.

Pored divnog ukusa, cimet ima brojne druge zdravstvene prednosti. Ne samo da sprečava osećaj gladi, već i drastično snižava nivo holesterola i šećera u krvi.

Jedno od lekovitih svojstava cimeta je da može da spreči zgrušavanje krvi jer inhibira oslobađanje zapaljenske masne kiseline zvane arahidonska kiselina.

Cimet
foto: Shutterstock

Zbog ove osobine je prirodno antiinflamatorno sredstvo. Pored toga, cimet ima veoma efikasna antimikrobna svojstva koja mogu zaustaviti rast gljivica i bakterija, a poznato je i da cimet olakšava varenje.

Vlakna i kalcijum pomažu u uklanjanju žučnih soli iz tela, tako da cimet pomaže u zaštiti debelog creva i digestivnog sistema.

Osim toga, cimet je koristan čak i za funkciju mozga – njegov jak miris može stimulisati moždanu aktivnost i poboljšati kognitivne procese kao što su pažnja, memorija i još mnogo toga, piše slovenski "El", a prenosi "Danas".

U nastavku saznajte kako hrana sa naših prostora utiče na naš organizam:

Bonus video:

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs