Evo šta možete da jedete pre spavanja, a da se ne ugojite? Spisak namirnica

Dok nutricionisti predlažu da nikako ne jedemo 4 sata pre spavanja, postoje ipak oni koji se suočavaju sa strašnom glađu i ne mogu tako gladni da zaspu. E ovo je tekst za njih

Fitnes & Nutricija
Autor:
Evo šta možete da jedete pre spavanja, a da se ne ugojite? Spisak namirnica
Foto: Shutterstock

Među pitanjima koja se tiču ishrane, mršavljenja i zdravog načina života uopšte, najčešće postavljamo ovo: „Koliko sati pre spavanja ne treba da jedete?

Nutricionisti i lekari različitih profila se ovde ne slažu. Mnogi savremeni lekari, na primer, preporučuju da se ne jede četiri sata pre spavanja. Drugi tvrde da ako jedete treba da pojedete komad mesa. Gde je istina i šta možete jesti pre spavanja? Evo šta kaže dr Kovalkov:

Pravilan večernji obrok

Naše telo proizvodi somatotropni hormon. Radi samo 50 minuta. Sintetizuje se od 23 do 00 sati, kod nekih ljudi - od 00 sati do 1 ujutro. Somatotropni hormon je toliko aktivan hormon koji sagoreva masti da može sagoreti 150-200 grama masnog tkiva za ovih 50 minuta.

Tišina, Mir, Žena, Devojka
foto: Shutterstock

Koja hrana oslobađa insulin?

Insulinomski indeks je indeks lučenja insulina za bilo koji proizvod. Na primer, sveži sir ima veoma nizak glikemijski indeks i veoma visok insulinomski indeks. To znači da se u njega oslobađa mnogo insulina, iako sveži sir ne povećava nivo šećera u krvi.

Zamislite da noću jedete svež sir. Šta se dešava? Insulin se oslobađa i blokira delovanje hormona rasta. Ali ako pojedete, na primer, komad mesa, on će se variti u stomaku 7 sati i snabdeće vas potrebnim aminokiselinama (arginin, licin, valin). Aminokiseline katalizuju delovanje hormona rasta. Stoga je biftek sa povrćem za večeru veoma dobra dijetetska odluka.

Biftek, MEso
foto: Shutterstock

Šta ne bi trebalo da jedete noću?

Ne bi trebalo da jedete kašu jer ona izaziva oslobađanje insulina. Posebno kuvane kaše. Kaša se trenutno apsorbuje u krv, dajući povećan nivo šećera u krvi, povećanu količinu insulina, koji blokira somatotropni hormon.

Šta još nije dozvoljeno posle 17:00?

Bilo koja hrana koja izaziva oslobađanje insulina. Na primer, voće.

Šta možete jesti uveče?

Bilo koje meso, riba, morski plodovi (svi proteini), bilo koje povrće.

Zaključak je sledeći. Ne bi trebalo da podvrgavate svoje telo nepotrebnim testovima i odbijate da jedete već u 18 ili 19 časova. Ako odaberete prave namirnice za večeru, ne samo da se nećete ugojiti, već ćete moći da smršate i za 150-200 grama preko noći, piše Econet.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs