Ljubičica nije samo jedna od najvećih lepotica među cvetovima — od nje možete napraviti čaj, med, sirup, ulje i sirće koji snažno deluju na zdravlje.

Zbog lepog izgleda i snažnog i opojnog mirisa, ljubičica dugo važi zajedan od najlepših cvetoga. I duže nego što mislite — još u starogrčkim legendama tvrdilo se da je ne preterano atraktivni Hefest pridobio Afroditinu naklonost zahvaljujući ljubičicama, kao i da je Zevs napunio čitavu livadu ljubičicama da bi utešio svoju ljubavnicu Io, koju je morao da pretvori u kravu zbog Herine ljubomore.

Ipak, ljubičica nije samo prelepa i mirisna, već ima i lekovita svojstva, a neka od njih poznata su godinama.

List i cvet ljubičice imenu protivupalno, protivgljivično i antiseptičko dejstvo, zbog kojih se primenjuju i lokalno, na kožu, i ispijaju u obliku napitaka.

U sastav ljubičice ulaze brojne hranljive materije i moćne supstance, a najpoznatiji su saponini, alkaloid odoratin, glikozid iridin, jedinjenja salicilne kiseline, razne gorke materije… Izuzetno se bogate vitaminima A i C, zahvaljujući čemu je ljubičica savršen dodatak biljnim čajevima, a i sam čaj od ljubičice je vrlo cenjen.

Pokazalo se da ljubičica deluje umirujuće kod nesanice, glavobolje, pa čak i ozbiljne migrene, a sve to ova biljka duguje salicilnoj kiselini, koja je jedan od glavnih sastojaka aspirina i ima analgetičko dejstvo. Pozitivno utiče i kod stresa i anksioznosti i odlično je umirujuće sredstvo.

To je samo deo moći ljubičice: ona je poznata kao jedan od najboljih narodnih lekova za bronhitis, astmu i većinu tegoba respiratornog trakta,a pomaže i kod gripa i prehlade. Ublažava kašalj i blagotvorno deluje na sve disajne organe.

Kao da sve ovo nije dovoljno, ljubičica pomaže u detoksikaciji organizma i ublažava infekcije, a zbog njenih supermoći mnogi je nazivaju prirodnim aspirinom.

Postoji mnogo načina da se iskoristi ljubičica, a ovo su neki od najčešćih.

(Stil.kurir.rs)

Svi volimo njen izgled, ali mnogi ne znaju koliko je lekovita i moćna ova biljka