Mogućnosti upotrebe sode bikarbone iznenađujuće su velike. Gotovo da ne postoji područje u svakodnevnom životu gde soda nema neku važnu funkciju.
Vrhunski je saveznik u čišćenju i održavanju higijene prostora oko vas. Zauzima vodeće mesto u grupi zdravih i vrlo efikasnih namirnica koje se koriste u kuvanju.
Pomoć u domaćinstvu
Čišćenje kuhinjskog pribora
Očistite rernu: pomešajte dve šoljice sode bikarbone s količinom jabukovog sirćeta koja je dovoljna da bi se napravila gušća masa od sode. Dobijenom smesom premažite unutrašnjost rerne, ostavite neko vreme da deluje, a potom oribajte.
Rernu možete očistiti i uz pomoć rastvora sode bikarbone i vode.
U pola litre vode umešajte dve supene kašike sode i sve zajedno sipajte u bočicu s raspršivačem. Raspršite po unutrašnjosti rerne dva dana zaredom, dva do tri puta svakog dana. Nakon poslednjeg prskanja uključite rernu na 15-20 minuta.
Potom isključite rernu i kada se dovoljno rashladi očistite prljavštinu sunđerom te dobro isperite.
Zagorele naslage na tavi ili roštilju: zagorelu površinu namažite pastom od sode bikarbone i vode, ostavite da deluje pola sata (ako su naslage tvrdokorne možete ostaviti i preko noći), a potom uklonite prljavštinu.
Čišćenje daske za sečenje: Po jednu čajnu kašiku sode bikarbone i soli razmutite s vodom u srednje gustu pastu te njome dobro istrljajte dasku. Isperite vrućom vodom.
Uklanjanje neprijatnih mirisa
Uklanjanje neprijatnih mirisa iz kante za otpad – na dno kante posipajte malo sode koja će upiti sve neprijatne mirise. Eliminacija neprijatnih mirisa iz frižidera – sipajte sodu bikarbonu u običnu šoljicu te je stavite u frižider. Povremeno promešajte. Zamenite sodu svežom količinom svakih šest do osam nedelja.
Osvežavanje plastičnih posuda – miris koji su poprimile plastične posude za hranu najlakše možete eliminisati pastom od sode bikarbone i vode. Namažite posude pastom, ostavite neko vreme da deluje te potom isperite.
Uklanjanje neprijatnih mirisa (luka i sl.) s ruku – istrljajte ruke pastom od sode i vode ili samo vlažne ruke temeljno istrljajte sodom.
Eliminacija neprijatnih mirisa iz mačje kutije za pesak – na dno kutije posipajte jedan deo sode bikarbone koju potom prekrijte s tri dela peska.
Otklanjanje neprijatnih mirisa iz obuće – u obuću sipajte sodu bikarbonu te ostavite da odstoji preko noći.
Čišćenje doma
Čišćenje mašine za veš: jednom mesečno tokom pranja belog veša u mašinu sipajte jednu šoljicu sode bikarbone. Osim što će očistiti mašinu, soda će doprineti dodatnoj belini i čistoći veša.
Vraćanje beline zavesama – potopite zavese u vodu u koju ste dodali šoljicu sode. Ostavite da odstoje najmanje sat vremena, a potom ih operite na uobičajan način.
Održavanje tapeciranog nameštaja ili tepiha: u bočicu s raspršivačem (pola litre) dodajte dve supene kašike sode bikarbone. Pospite željena područja, ostavite da se osuši, a potom usisajte.
Pranje i osvežavanje češljeva i četki za kosu: u rastvor sode bikarbone i vode dodajte nekoliko kapi šampona za kosu i u tu mešavinu potopite češljeve i četke. Ostavite sat vremena, a potom isperite toplom vodom i dobro osušite.
Osvežavanje putnih torbi i kofera – istrljajte unutrašnjost kofera vlažnom krpicom namočenom u sodu bikarbonu, ostavite da se osuši, a zatim temeljno usisajte.
Odpušavanje odvoda – u odvod sipajte šoljicu sode, a potom šoljicu vrućeg sirćeta. Ostavite da deluje 15 minuta, a nakon toga isperite vrelom vodom.
Uklanjanje kamenca – napravite srednje gustu pastu od natrijevog bikarbonata i vode te namažite preko površina zahvaćenih kamencom. Ostavite neko vreme da deluje pa isperite. Za efikasnije delovanje u pastu umešajte i jabukovo sirće.