Mnogi ljudi nisu svesni koliko svakodnevne navike utiču na naše telo, kožu i mentalno zdravlje. Iako starenje ne možemo zaustaviti, možemo ga usporiti usvajanjem zdravijih navika. Ako primetite da telo i um stare brže nego što biste očekivali, to može biti znak da nešto nije u ravnoteži.
U nastavku pogledajte 11 uobičajenih navika koje mogu doprineti ubrzanom starenju – i koje biste možda trebali preispitati:
1. Nedovoljno sna
Nedostatak sna povećava nivo kortizola (hormona stresa) koji razgrađuje kolagen – ključan za elastičnost i glatkoću kože. Rezultat su prerane bore i opuštenost kože. Redovna rutina spavanja i izbegavanje elektronike, alkohola i kofeina pre spavanja mogu pomoći.
2. Pušenje
Osim rizika od teških bolesti, pušenje ubrzava pojavu bora i smanjuje protok krvi, što usporava proizvodnju kolagena. Razmislite o prestanku uz podršku stručnjaka.
3. Prekomerno izlaganje suncu
UV zraci oštećuju kožu, podstiču prekomernu proizvodnju elastina i dovode do zadebljanja, bora i staračkih pega. Koristite zaštitnu kremu, nosite šešire i naočare za sunce.
4. Nedovoljna hidratacija kože
Suva koža može izgledati grubo i ljuskavo. Nežno čišćenje i redovno nanošenje hidratantne kreme pomažu da zadrži vlagu i mladolik izgled.
5. Nezdrava ishrana
Loše navike u ishrani utiču na energiju, izgled i zdravlje. Mediteranska ishrana, bogata zdravim mastima, povrćem i celovitim žitaricama, ima brojne prednosti za telo i mozak.
6. Nedostatak fizičke aktivnosti
Redovno kretanje čuva mišiće, srce, mozak i podiže raspoloženje. Ne morate vežbati u teretani – brza šetnja, ples ili rad u bašti su odlični oblici aktivnosti.
7. Učestalo žmirkanje i facijalne grimase
Ponavljajuće mimičke radnje, poput žmirkanja, mogu podstaći stvaranje bora. Naočare za sunce i šeširi mogu pomoći da zaštitite oči i sprečite ovu naviku.
8. Odsustvo društvenog života
Društvene veze pozitivno utiču na mentalno zdravlje, smanjuju rizik od depresije, anksioznosti i demencije. Kvalitet odnosa je važniji od kvantiteta.
9. Nepraćenje krvnog pritiska
Hronično povišen pritisak može oštetiti moždane krvne sudove i povećati rizik od demencije. Redovna kontrola, zdrava ishrana i fizička aktivnost su ključni.
10. Nedostatak altruizma
Pomažući drugima, oslobađate endorfine koji poboljšavaju raspoloženje, smanjuju stres i pozitivno utiču na srce i imunitet. Čak i mali gestovi imaju veliki uticaj.
11. Preskakanje sistematskih pregleda
Nakon 50. godine, redovne kontrole pomažu u ranom otkrivanju potencijalnih problema. Lekari mogu uočiti znakove fizičkog i mentalnog pada dok su još u početnoj fazi.