Specijalista porodične medicine, doktorka Branislava Čilić iz Zagreba, objasnila je za 24 sata.hr kakav uticajna organizam može imati sušenje veša u zatvorenoj prostoriji.
Sušenje odeće u zatvorenom prostoru stvara veliku količinu vlage, a ukoliko je odeća na radijatorima, u tom slučaju se smanjuje i njihova efikasnost, te se samim tim prostorija ne može lepo ni ugrejati. Udisanje te vlage kao i hemikalija od deterdženta i omekšivača negativno utiče na zdravlje pluća.
"Kako suvi vazduh nije dobar za plućnu funkciju, tako nije ni previše vlage u vazduhu koji udišemo. Optimalna relativna vlažnost vazduha koji udišemo treba da bude između 45 i 60 posto, sve izvan tih granica uključuje adaptacijske mehanizme koji imaju svoje granice. Prevelika vlažnost udahnutog vazduha dovodi do promena u našem organizmu u smislu smanjene koncentracije, pospanosti, promena raspoloženja, ali i pogoduje razvoju uzročnika bolesti disajnog sastava koje se razmnožavaju u vlažnoj sredini, kao što su gljivice, vlage i slično.", objasnila je doktorka.
Visoka vlažnot takođe može uticati i na zidove, sa kojih se kasnije skida boja. Osim toga, nakupljanje vlage i kondenzacija negativno utiče na alergičare i asmatičare.
"Naročito je važno za pacijente koji su imunokompromitujući, oni mogu imati ozbiljne komplikacije jer se ne mogu boriti protiv tih bolesti adekvatno. To su pacijenti na hemoterapiji, transplantirani pacijenti, pacijenti s autoimunom bolestima i drugi koji uzimaju kortikosteroide i druge imunosuprimirajuće lekove, oni koji imaju druge plućne, ali i srčane bolesti" , rekla je doktorka.
Dakle, odeću treba razgrnuti na sušilicu, ne na radijator, te staviti ili u posebnu prostoriju u kojoj ne boravite često i ne spavate ili na balkon.