Navršavanje tridesete godine života je u domenu brige o zdravlju prelomni trenutak, kada postajemo svesniji uticaja soptvenog stila života kao i brojnih spoljašnjih faktora na naše psihofizičko stanje. Ulaskom u tridesete godine uglavnom dobijamo prve odgovore sopstvenog organizma na naše evenualne nesmotrenosti u toku prethodnog mladalačkog perioda, pa i telo neretko na izvestan način šalje signale u vezi sa svojim potencijalnim slabim tačkama. Iako navršenih trideset godina života ne znači istovremeno i opraštanje od mladosti kao takve, važno je da po ulasku u ovu novu etapu života postanemo snažnije osvešćeni na planu zahteva tela u pogledu održavanja dobrog zdravlja.
Redovni pregledi: Prevencija i rana dijagnostika
Najdelotvorniji vid prevencije komplikacija eventualnih oboljenja je rana dijagnostika, koja je moguća ukoliko praktikujemo redovne sistematske preglede, odnosno ukoliko ne izbegavamo obraćanje lekaru u slučaju pojave određenih zdravstvenih smetnji. Selekcija pregleda koji bi morali biti uključeni u redovan godišnji lekarski pregled zavisi kako od pola, tako i od genetskih predispozicija, odnosno porodične istorije bolesti. Uz redovnu analizu krvi i preglede stanja vitalnih organa spram procenjenog stepena rizika, za žene svakako važi pravilo u vezi sa neophodnošću redovnih poseta ginekologu kao i samopregleda dojki, odnosno poseta radiologu zarad prevencije raka dojke. Muškarci bi, s druge strane, u svoj sistematski pregled trebalo da uvrste posete urologu i kontrolu mokraćne kiseline. U slučaju postojanja faktora rizika za obolevanje od dijabetesa i srčane probleme, među koje spada i stres kao deo naše svakodnevice, veoma je važno redovno posećivati specijaliste iz ovih oblasti zarad prevencije komplikacija.
Nakon 30. mnogo toga se menja u našem telu, a mi se tome moramo adekvatno prilagoditi, kako bi sačuvali zdravlje i vitalnost.