Jeste li se ikad pitali zašto govorimo "nazdravlje kad neko kine?
Izgleda da nam telo doživi svojevrstan šok kad kinemo. Koliko je ugroženo zdravlje? Zapravo, najopasniji je onaj udah pre samog kijanja .
Zašto?
Postoji mnogo teorija o poreklu tog odgovora, ali sve su usredsređene na istu ideju:
Kada kažemo "nazdravlje" - onom ko kija želimo da sačuva zdravlje, uprkos kijanju.
Šta je s kijanjem i kakav uticaj ima na naše srce? Šta se dogodi u telu kad kinemo? Zamislite kijanje kao obrambeni mehanizam.
"To je instinktivno ponašanje koje služi da očisti nos od prašine i drugih čestica", kaže dr. Kristopher KelI, lekar i kardiolog i dodaje:
"Kada se unutrašnjost nosa iziritira, zatvorite oči, duboko udahnete, a vaši grudni mišići velikom brzinom izbacuju vazduh iz pluća, nos čisti sve što telo smatra da tamo ne treba da bude".
Stvari koje nismo znali o kijanju: Opasno je zaustavljati kijanje!
Šta je s teorijom u kojoj se zaustavlja srce?
"Razmislite o položaju srca u telu - to je jako blizu pluća i grudi. A dubok dah (koji napravite pre kijanja) može da aktivira dugi živac koji se zove vagusni živac ( prolazi od mozga do dela debelog creva), kaže dr. Benjamin Bleier, otoriolaringolog.
"Kod nekih osoba duboki udah koji se javlja na početku kijanja može da aktivira vagusni živac toliko snažno da srce kratko uspori ili čak preskoči ritam", kaže dr. Keli.
Ali, kako je kod većine ljudi?
"Srce će i dalje kucati normalnom brzinom za vreme kijanja, bez vidljivog učinka." Ali, čak i ako vaše srce preskoči ili uspori na trenutak, ne brinite. Srce kuca u proseku oko 70 do 90 puta u minuti", kaže dr. Keli i dodaje:
Pravi problem je, međutim, kad se srce zaustavi:
"Ako se zaustavi na više od četiri ili pet sekundi, onesvestićete se. Ako zastoj duže potraje, bolje da neko počne s oživljavanjem, odnosno masažom srca."
Ali, ponavljamo, to se neće dogoditi od kijanja.
Stručnjaci upozoravaju: Ovoliko morate biti udaljeni od osoba koje su zaražene virusom!