Marija Kalas rođena je 1923. godine u Njujorku u porodici grčkih emigranata. Od početka, čini se, ništa nije slutilo da će i danas sloviti za jednu od najboljih operskih pevačica u istoriji, ili da će se njena uloga u "Toski" u londonskom Kovent Gardenu opisivati kao "najuzvišenije opersko iskustvo koje se može doživeti".
Kratak, a buran život najslavnijeg soprana svih vremena i sve teškoće sa kojima se suočavala decenijama unazad predmet je priča, knjiga, filmova, pozorišnih predstava… Roditelji su je ucenjivali, suprug ju je pokrao, a slavni ljubavnik drogirao i fizički zlostavljao... Ovo je samo delić otkrića iz knjige "Skriveni život Marije Kalas" (Cast a Diva: The Hidden Life of Maria Callas).
Mnogi s epitaju kako je žena koja je mogla da ima koga god poželi dozvolia sebi da bude ljubavnica, a način na koji ju je njen ljubavnik uništio služi za nauk mnogim mladim devojkama da se ne upuštaju u toksične odnose.
U detinjstvu je bila zlostavljana od strane roditelja koji se nisu obradovai njenom rođenju, budući da su želeli da dobiju dečaka. Bekstvo od sumornog i teškog života videla je u pogrešnom muškarcu koji je samo produbio njene patnje.
Kako je velika diva postala ljubavnica
Bilo je to u Veneciji, početkom septembra 1957, na balu u palati kontese Kastelbarko, na koji su bili pozvani Marija i njen suprug. Bilo je više od stotinu zvanica, među kojima i glumice Marlen Ditrih i Merl Oberon, brojno plemstvo i – Tina i Aristotel Onazis. Marija je u pratnji supruga i Maksvelove na prijem stigla poslednja. Kad je ušla u salu, svi su ostali zadivljeni: vitka, bledog lica, u raskošnoj crvenoj ‘Balmain’ haljini s tankim slojem tila oko golih ramena, izgledala je kao grčka boginja. Elza je odmah upoznala s Onazisovima. ‘Nas dvoje smo, verovatno to znate, najpoznatiji Grci na svetu’, rekao joj je Aristotel Onazis, a Marija mu je začuđeno odgovorila: ‘A po čemu ste vi, gospodine Onazis, poznati?’.
Njime uopšte nije bila impresionirana, iako se u to doba o njemu i njegovom bogatstvu već mnogo govorilo. Mariji se, međutim, mnogo više dopala njegova supruga Tina, lepa i obrazovana plavuša, kćerka basnoslovno bogatog brodovlasnika Stavrosa Livijanosa. Na Onazisov šarm Marija nije pala te večeri već nešto kasnije, kad je nju i njenog muža pozvao na ručak na svoju jahtu ‘Kristina’ – u to vreme najskuplju privatnu jahtu na svetu.
Onazis je tada bračni par Menegini galantno pozvao na krstarenje Mediteranom, a samo nekoliko nedelja kasnije Mariji je poslao raskošno zapakovanu kutiju u kojoj je bila bunda od činčile. Za nju je to, po svemu sudeći, bio preloman trenutak. Kako bi mu pokazala šta joj taj poklon znači, za prijem u londonskom hotelu ’Dorčester’ obukla je tu bundu – usred juna. Onazis, odnosno Aristo, kako ga je zvala, nije skrivao zadovoljstvo.
Nije trebalo dugo da postanu ljubavnici. Prijateljima je ponosno otkrivao kako se sve češće sastaje s Marijom u jednom od svojih londonskih stanova, naglašavajući kako je ona, kad je prvi put tamo odveo, bila toliko nestrpljiva da je već za vreme vožnje u njegovoj luksuznoj limuzini zatamnjenih stakala ‘praktikovala oralni seks’.
Nikad u njoj nije video suprugu
Sve strahote koje je preživela tokom veze sa Onazisom, sa kojim je bila desetak godina, ali koji nikada nije hteo da je oženi, smatravši je ljubavnicom i na kraju je ostavivši zbog Džeki Kenedi sada izlaze na videlo. U jednom trenutku, 1966. godine fizičko nasilje grčkog bogataša spram Kalasove bilo je takvo da joj je praktično ugrozilo život:
"Naišla sam na zaista uznemirujući podatak u dnevniku njene bliske prijateljice u kome je stajalo da ju je Onazis drogirao, uglavnom da bi je seksualno iskoristio. Danas bi takvo ponašanje bilo okarakterisano kao silovanje", navela je autorka knjige.
Otuda i ne čudi što se Marija Kalas ovako poverila svojoj sekretarici:
"Ne bih volela da ponovo počne da me zove i maltretira…"
Kad je Marija saopštila da je trudna, Aristotel je bio preneražen: ‘Šta je tebi, imaš četrdeset jednu godinu, a nismo ni venčani’. Ona je skupila snage i duhovito odgovorila: ‘Oko prvog ne možemo učiniti ništa, ali oko drugog možemo’. Nekoliko dana kasnije, otišla je u jednu privatnu parisku kliniku – pobacila je dete koje je tako očajnički želela. Za javnost je bila na operaciji bruha. Zahvat nije prošao glatko: obilno je krvarila, a posle je pala u depresiju. Kad se vratila kući, Ari joj je poslao ogrlicu od bisera i dijamanata, ali joj nije došao u posetu.
‘Bez Arija sam niko i ništa. Jedino u njegovim očima vidim sebe kao ženu’, Marija je i dalje govorila, a za to vreme Ari je, u strogoj tajnosti, viđao udovicu ubijenog američkog predsednika, a onda je odjednom počeo s njom da se pojavljuje u javnosti. Marija je bila u šoku, i gotovo je umrla kad joj je priznao da je zaprosio Džeki. ‘Volim tebe, ali mi ona treba zbog poslova’, rekao joj je. Ona se, očajna, zatvorila u stan, prestala je da se javlja na telefon i samo je plakala, a posluga je pazila da ne pokuša samoubistvo.
Kad se 20. oktobra 1968. Onazis na Skorpiosu venčao s Džeki, Marijino srce je umrlo. Bol je bio neizdrživ, govorila je da su je izdali svi koji su joj u životu nešto značili. A onda, ni godinu kasnije, Ari joj je pokajnički zakucao na vrata. Priznao joj je da je brak s Džeki ‘čista katastrofa’, da to više ne može da podnese, da Džeki sumanuto troši i da je za samo nekoliko meseci spiskala dvadeset miliona dolara – na uređenje jahte i kupovinu stanova u Parizu i Grčkoj. Džeparac od 30.000 dolara mesečno koji joj je davao ne bi joj potrajao ni tri nedelje. Za Mariju je to bio melem za uši i – ponovo mu je postala ljubavnica. Međutim, sudbina joj opet nije išla na ruku: njegov sin Aleksandros poginuo je u avionskoj nesreći nad Egejskim morem, a Onazis je pao u depresiju pa se mesecima nisu videli.