Obratite pažnju
AKO HOĆETE DA IMATE ZDRAVO SRCE: Lečite kičmu!
Zdrava hrana mora postati vaši lekovi, inače će lekovi postati vaša hrana.
Autor:
Problemi sa kičmom izazivaju razvoj vaskularnih i srčanih bolesti. Stoga, ako želite da održite zdravlje kardiovaskularnog sistema, onda pre svega treba da vodite računa o zdravlju kičme.
Mnogi se žale na bolove u leđima, osteohondroza pogađa više od 80% stanovništva. Osteohondroza kičme je promena kičmenih diskova i samih pršljenova, koja je rezultat kršenja metaboličkih procesa i dehidracije tela. Sa osteohondrozo počinju problemi sa krvnim sudovima i srcem, tako da ne treba biti nemaran prema ovoj bolesti.
Šta izaziva razvoj osteohondroze?
Postoji nekoliko preduslova za razvoj ove bolesti:
- urođeni ili stečeni poremećaji mišićno-skeletnog sistema;
- kršenje ravnoteže minerala i vode-elektrolita u telu, što negativno utiče na hrskavicu i koštano tkivo;
- gojaznost, zbog čega se povećava opterećenje na kičmi i javljaju se patologije unutrašnjih organa.
Problemi sa kičmom neminovno izazivaju razvoj kardiovaskularnih bolesti, jer se kod degenerativnih promena u kičmenom stubu narušavaju kičmene arterije, raste koštano tkivo i sabija sudove ili ih stisnu grčeviti mišići. Sve ovo dovodi do poremećaja rada srca, posebno se razvija tahikardija, jer krv ne može normalno da cirkuliše kroz prenesene sudove. Iz tog razloga se palpitacije primećuju kod osteohondroze.
Štaviše, tahikardija sa problemima sa kičmom ima neke karakteristike:
- palpitacije čak i u mirovanju;
- srce počinje da radi brže čak i sa malim opterećenjem na kičmi;
- održava se pravilan ritam srca, odnosno jednaki intervali između otkucaja.
Otarasiti se tahikardije moguće je tek nakon terapijskih mera usmerenih na uklanjanje glavnog uzroka - osteohondroze. Ako srčani mišić ne može da se nosi sa velikim opterećenjem, onda se povećava rizik od razvoja hipoksije (gladovanja kiseonikom). Nije teško identifikovati kršenja u radu srca sa osteohondrozo, u ovom slučaju će biti prisutni sledeći simptomi:
- povećana napetost mišića u lopaticama;
- visok krvni pritisak;
- česta stanja pre nesvestice;
- povećano znojenje;
- povećan broj otkucaja srca;
- privatni nedostatak vazduha.
Da li želite zdravo srce? Vodite računa o svojoj kičmi!
Kako sprečiti razvoj osteohondroze i kardiovaskularnih bolesti:
Nažalost, fizioterapija i antiinflamatorni lekovi ne pomažu kod osteohondroze, već samo smanjuju pogoršanje. Ali takva bolest se može sprečiti ili usporiti njeno napredovanje ako se poštuju sledeće preporuke:
- piti najmanje nekoliko litara vode dnevno;
- više se krećete i bavite se sportom bez preopterećenja mišića;
- pridržavati se "alkalne" dijete;
- redovno radite opuštajuću masažu;
- osloboditi se loših navika.
Zapamtite da će biti moguće osloboditi se bolesti kada se eliminiše njen uzrok. Da bi kičma bila zdrava, potrebno joj je obezbediti dovoljnu količinu vode, kiseonika i hranljivih materija, piše Econet.ru
Zdrava hrana mora postati vaši lekovi, inače će lekovi postati vaša hrana. Za zdravlje kičme, u ishranu treba uključiti hranu bogatu silicijumom, kalcijumom, fosforom, cinkom, magnezijumom, selenom i drugim korisnim elementima u tragovima. Počnite sa zdravom ishranom, pa dodajte umerene vežbe i nikada nećete imati problema sa kičmom, a samim tim i sa kardiovaskularnim sistemom.