stogodišnjaci širom sveta jedu ovo
9 PRAVILA NUTRICIONISTA: Ako želite da doživite duboku starost, hranite se OVAKO!
Opsežna istraživanja nutricionista nad stogodišnjacima, došla su do zaključka da ovakva ishrana produžava život
Autor:
Zdravlje na usta ulazi. Koliko ste puta do sada čuli ovu izreku? Ali, bez obzira što je i vrapci znaju, malo ko obraća pažnju na istinitost iste.
Elem, za one koji žele da dožive stotu, evo istraživanja koje je došlo do zaključka da samo ovakav vid ishrane produžava život:
1. Neka se vaša ishrana zasniva na što više zeleniša. Po mogućnosti do 90 %!
Po pravilu, ljudi koji dožive sto godina ili više jedu mnogo različitih vrsta baštenskog povrća i mesnatog zelenog lišća(posebno spanaća, zelene salate, listova cvekle, blitve i raznog kupusa)- naravno, u sezoni .
Kada je sveže povrće nije dostupno, jede se fermentisano povrće poput turšije i kiselog kupusa, žitarica, voća, oraha i semena.
Nikako ne smete da zaboravite na masline i maslinovo ulje. Naučne studije pokazuju da redovna konzumacija maslinovog ulja povećava nivo dobrog holesterola u krvi i, shodno tome, smanjuje nivo lošeg holesterola.
2. Smanjite konzumiranje mesa
Većina stogodišnjaka meso jede samo tokom velikih praznika i to u malim količinama.
3. Ograničite potrošnju ribe
Nije zdravo jesti velike količine bilo koje hrane. Riba je meso i nju ne treba konzumirati često. Stoga se suzdržite kada je reč i o ovom proizvodu.
4. Jedite dosta mahunarki
Neka pasulj i sočivo budu barem jednom nedeljno deo vašeg jelovnika. Mahunarke u proseku imaju oko 21% proteina, 77% složenih ugljenih hidrata i samo nekoliko procenata masti. Budući da sadrže puno zdravih vlakana, stvaraju osećaj sitosti, što će sprečiti unos nezdrave hrane.
5. Ne jedite slatkiše!
Pitajte bilo kog stogodišnjaka da li voli da jede slatkiše, odgovor će biti NE! Ako želite da doživite duboku starost, na slatkiše zaboravite.
6. Užina - orasi
Mogu biti bademi, orasi, lešnici, seme bundeve, seme suncokreta i td. Ali i u tome dozirano. Orašasti plodovi su kalorični i ne biste smeli pojesti velike količine.
7. Beli hleb izbacite iz ishrane.
Kao i onaj koji sadrži kvasac. Jednostavno, umesto belog hleba, jedite onaj beskvasni, napravljen od crnog brašna.
8. Pokušajte da pijete što više vode!
Izbacite iz upotrebe gazirane napitke. Stogodišnjaci obično piju mnogo vode, vina, kafe i čaja.
9. Počnite da jedete celu, prirodnu hranu.
Što manje termički obrađenu hranu. Ako već spremate ručak, neka to bude kombinacija tri namirnice, ne više od toga.