Muzej Victoria & Albert u Londonu za sledeće leto priprema izložbu posvećenu modi ekstremne obuće i načinu na koji je cipela kroz istoriju odražavala ukuse i sklonosti, ali i kako je oblikovala identitet onih koji su je nosili izazivajući često bolnu agoniju i ekstatičan užitak nošenja.
Izložba "Cipele: užitak i bol" koja će biti otvorena 13. juna 2015. godine donosi oko 200 pari cipela, od sandala dekorisanih zlatnim listićima kakve su nosile pripadnice visokog staleža u starom Egiptu do estetskih rešenja nekih od najistaknutijih savremenih svetskih dizajnera, prenosi Hina.
"Cipele najviše govore o onome ko ih nosi, one su onaj deo odeće koji najviše razotkriva: one mogu biti prelepi, vajarski predmeti, moćni pokazatelji pola, statusa, identiteta, ukusa, čak i seksualnih sklonosti ", objasnila je kustoskinja Helen Person.
Na izložbi će biti predstavljene cipele iz svih krajeva sveta i raznih istorijskih perioda pa sve do onih savremenih. Ističu se plave Vivijen Vestvud platforme zbog kojih se supermodel Naomi Kembel 1993. godine saplela na pisti.
Na izložbi, koja će biti otvorena do 31. januara 2016, biće predstavljene i baletske cipele koje je balerina i glumica Moira Širer nosila 1948. u filmu "Crvene cipelice".