„Ne jedite posle 18h“ – jedno je od glavnih pravila svih koji brinu o figuri. Ali izdržati noćni štrajk glađu za mnoge je preteško. U međuvremenu, ipak možete jesti pre spavanja, a glavna stvar je znati šta tačno i u kojoj količini.
Nauka poznaje namirnice koje su ne samo dozvoljene, već i preporučljive da se jedu pre spavanja. Međutim, u kasnim obrocima postoje neke posebnosti. Ako spadate u kategoriju ljudi koji ne mogu da odbiju hranu posle šest uveče, znajte da sat vremena pre spavanja (ne kasnije!) možete jesti niskokaloričnu hranu, dajući prednost hrani koja sadrži aminokiselinu triptofa.
Večera koja ne goji
U idealnom slučaju, kefir zadovoljava ove uslove. Ovaj mlečni proizvod sadrži kalcijum, koji se bolje apsorbuje uveče. Kefir je niskokaloričan,a potrebno je da izaberete onaj od 1 do 1,5% mlečne masti.
Ćureće meso je još jedna dobra opcija za kasnu večeru. Ima malo kalorija, sadrži proteine (a takve namirnice ubrzavaju metabolizam). Istina, večernja konzumacija ćuretine treba da bude umerena, ne više od 80 g.
Korisno je pojesti malo (ne više od 40 g) badema pre spavanja. Ovo orašasto voće sadrži magnezijum koji smiruje nervni sistem, što znači da doprinosi uspavljivaju i bezbrižnijem snu.
Jabuke takođe možete jesti uveče, ali je bolja opcija da izaberete pečene, a ne sirove. Naime, pečene jabuke se lakše vare, a telo bolje apsorbuje hranljive sastojke. Ovo voće sadrži triptofan, koji omogućava da brže zaspite.
Triptofan se nalazi i u trešnjama. Ali preterivanje sa ovim čudotvornim bobicama takođe se ne preporučuje. Stoga je savet da ne konumirate više od 17 trešanja u jednom obroku.