Roditelji, obratite pažnju

Zašto je teže vaspitavati mušku decu: Ugledni neuropsiholog upozorava i daje 4 najvažnija saveta roditeljima!

Da li ste znali da dečaci teže podnose stres i manje su otporni na neuropsihijatrijske poremećaje, poput poremećaja pažnje i autizma?

Vaše dete & vi
Autor:
Zašto je teže vaspitavati mušku decu: Ugledni neuropsiholog upozorava i daje 4 najvažnija saveta roditeljima!
Foto: Shutterstock

Veruje se da sinove treba manje maziti i od njih očekivati da budu jaki, da ne plaču, da budu borbeni i snažni. Ipak, nauka kaže drugačije, zapravo suprotno.

Iako smo duboko zagazili u 21. vek, verovanje damušku decu treba od malena vaspitavati čvršće i dalje je duboko ukorenjeno. I to ne samo na Balkanu, već i u ostatku sveta.

Nedavna studija otkrila je da dečaci, u prvim godinama svog života, treba da budu tretirani sa više nežnosti i saosećanja nego što je to potrebno devojčicama.

Zašto je teže vaspitavati dečake?

Čuveni neuropsiholog Alan Šor predstavio je novije istraživanje koje dokazuje da se desna hemisfera mozga sporije razvija kod dečaka nego kod devojčica. Šta to znači? Pa, najprostije rečeno, dečaci su manje osetljivi na zvuke i na osobe koje ih okružuju, što ih može učiniti zahtevnijim i "težim". Za njih je teže da tolerišu stres i manje su otporni na neuropsihijatrijske poremećaje, kao što je poremećaj pažnje, autizam, koji se manifestuju u ranom detinjstvu.

Stoga, dečaci koji imaju strožije majke, koji su odmalena vaspitavani čvrstom rukom, bez mnogo emocija, postaju anksiozniji, što onda utiče na formiranje neuronskih veza u mozgu, odgovornih za samokontrolu i socijalizaciju. Lek za to je nežna, čvrsta veza sina sa majkom, zasnovana na razumevanju, ispunjavanju detetovih potreba za ljubavlju i blizinom.

Šta sam to uradila, gde sam tako strašno pogrešila? Ispovest ove majke otrezniće svakog roditelja!

foto: Ilustracija / Shutterstock

Ovo ima ogroman uticaj na razvoj mozga baš u prvoj godini života.

Četiri saveta Alana Šora roditeljima:

1. Ne razdvajajte sinove od majki po rođenju

Razdvajanje od majke odmah nakon porođaja uzrokuje ogroman stres kod sve dece, ali za dečake je to naročito važno jer se kod njih primećuje nagli rast hormona stresa (kortizol). Ako duže budu razvojeni od majke, pa se visok nivo stresa održi neko vreme, to može imati ozbiljan uticaj na razvoj mozga i na zdravlje deteta.

2. Provedite sa svojim sinom celo porodiljsko odsustvo

Ili najmanje do prvog rođendana. U ovom periodu su najranjiviji.

3. Ne budite strogi prema njima

Posebno ne u prvoj godini života. Izbegavajte stres, pristupajte im sa strpljenjem, jer oni veoma dobro primećuju negativne emocije. Ne branite im da plaču i nemojte ih zbog toga posramljivati. Ne ostavljajte ih same kada su uplakani, makar sami bili krivi zbog toga. Oni tada pate i potrebna im je potvrda da su vredni ljubavi. Često ih grlite, mazite, ljubite.

4. Na male dečake posebno negativan uticaj mogu imati spoljni toksini

Kod njih oni mogu napraviti ozbiljan problem upravo u razvoju desne hemisfere. Iako možda deluje kao paranoja, ali moramo uvek biti oprezni sa svime što okružuje našu decu.

Ovako Francuzi vaspitavaju svoju decu: Za ovim metodama je poludeo ceo svet!​​​​​​​

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs