Grčevi nastaju posle druge nedelje bebinog života zbog nedovoljno razvijenog digestivnog trakta i privikavanja na novu hranu. Beba unosi majčino mleko određene gustine i kaloričnosti, što dovodi do problema pri varenju. Tada se javljaju grčevi i pokreti u crevima koji potiskuju hranu. Kako dete raste, organizam se navikava na novu vrstu hrane i grčevi prestaju.
Kako olakšati svom novorođenčetu?
Pravilna tehnika dojenjaPravilna tehnika dojenja podrazumeva da beba svoja usta ispuni vrhom dojke ili cucle. Važno je da nema mesta za bilo kakvo prodiranje vazduha. Sledeći korak je podići svoju bebu u uspravan položaj, osloniti je na rame i omogućiti joj da podrigne, odnosno, izbaci sav nepotreban vazduh.
Čaj od komoračaKomorač je začinska biljka, slična mirođiji i predstavlja odličan lek za bol u želudcu i crevima, pa samim tim i za grčeve kod beba. Takođe, preporučuje se i mamama, jer pomaže pri laktaciji. Pedijatri obično prepišu i kapi za smirenje stomaka, koje mogu biti od pomoći, jer razgrađuju vazduh u crevima.
Masaža stomakaNamažite uljem bebin stomačić i lagano masirajte u smeru kazaljke na satu. Zatim zagrejte pelenu na peći i stavite preko stomaka. Savetuje se i tiho pevanje pesmica dok masirate bebu, kako bi se dete usled zvuka majčinog glasa umirilo.
Obratite pažnju šta jedete Ishrana majke izuzetno je važna i može biti uzrok grčevima kod beba. Neke od sastojaka koje ne bi trebalo da unosite su: sok od pomorandže, kofein, alkohol, crni i beli luk, kupus i jako začinjena hrana. Preporučuju se: mleko, sveže voće i povrće, integralne žitarice, maslinovo, bundevino i kukuruzno ulje.
VežbanjeSimulacija pokreta kao kod vožnje bicikla koji podrazumevaju savijanje kolena prema stomaku i nazad, može da smire bebu i ublaže bolne grčeve. Isti efekat imaju i vežbe levo koleno-desna ruka, desno koleno-leva ruka.