Lekari su potvrdili da su ovih dana ambulante prepune mališana koje prate visoka temperatura, kašalj i malaksalost.
Međutim, uz respiratorne infekcije, koje su uobičajeni u ovom periodu godine, sve češće se dijagnostikuje i upala pluća.
Blagovremena reakcija i primena adekvatne terapije u slučaju pneumonije preduslov su za brže izlečenje, a evo šta o bolesti treba da znaju roditelji:
- Kod najmlađe dece roditelji prvo mogu da primete loš apetit, nezainteresovanost, zbunjenost, a potom i povišenu telesnu temperaturu. Ove simptome počinje da prati kašalj.
- Mogući simptomi su i nedostatak daha, groznica, pojava šlajma, mučnina i povraćanje.
- Lekar će nakon detaljnog pregleda deteta odlučiti da li je neophodno snimanje pluća ili će nakon slušanja pluća stetoskopom prepisati terapiju.
- Kod dece do 12 meseci starosti mogući su izostanak povišene temperature i primetno loš izgled, ali se javlja šištanje iz pluća, što upućuje da se radi o upali izazvanoj mikroorganizmima pa će doktor mališanu prepisati antibiotsku terapiju, koja je kod svih upala pluća neizbežna.
- Ako se otkrije na vreme, deca će se uspešno izlečiti u kućnim uslovima. Bolnički tretman je češće neophodan kod najmlađih, koji nemaju razvijen imunitet i kada je dete u opštem lošem stanju, ali i ako lekar sumnja da će neophodna terapija samo tako biti pravilno sprovedena.
- Lečenje, uz redovne kontrole i poštovanje svih saveta lekara, obično traje od 10 do 14 dana. Uz terapiju lekovima (ne primaju se uvek injekcije), od velikog značaja su konstantna hidratacija organizma i prilagođena ishrana. Prvih dana ne insistirajte na unošenju hrane na silu, postepeno uvodite hranljive obroke koji će podržati detetov brži i potpuni oporavak.
I ovo treba da znate: s obzirom na to da je najčešći uzročnik bakterijske upale pluća streptokokus pneumonija, vakcina protiv pneumokokne bolesti je najefikasniji način da se spreči nastanak oboljenja. Preporučuje se i deci i odraslima.