Učite dete samostalnosti

RODITELJ NE TREBA DA ČISTI I SKUPLJA IGRAČKE ZA DETETOM: Evo kako da ga naučite da to samo radi, i da mu bude zabavno!

Prema novom istraživanju, roditelji sređuju igračke nakon igranja gotovo 1.500 puta godišnje

Vaše dete & vi
Autor:
RODITELJ NE TREBA DA ČISTI I SKUPLJA IGRAČKE ZA DETETOM: Evo kako da ga naučite da to samo radi, i da mu bude zabavno!
Foto: Shutterstock

Jeste li se ikada osećali kao da po co dan pospremate za svojom decom? Ne zamišljate problem i niste sami: prema novom istraživanju, danas roditelji sređuju za svojom decom u nečuvenim razmerama. Istraživanje je otkrilo da mame i tate čiste za svojom decom gotovo 28 puta nedeljno, odnosno oko 1.456 puta godišnje.

U istraživanju sprovedenom na 1.000 roditelja, 92 posto roditelja opisalo je svoje dete kao neuredno i neorganizovano. Roditelji su priznali da često moraju da podsećaju decu da pospreme svoje igračke, u proseku pet puta nedeljno. Uz to, roditelji navode da moraju barem tri puta nedeljno da podsete decu da nameste svoj krevet.

Iako su za neke roditelje ove informacije iznenađujuće, većina roditelja priznaje da se oseća frustrirano među gomilama igračaka i neredom – a dve trećine priznaje da ih neurednost njihove dece ostavlja u lošem raspoloženju.

Nedostatak organizacije često navodi ogorčene roditelje da sami pokupe stvari, a polovina ih tvrdi da bi radije sami dovršili obaveze deteta, nego reskirali da ih njihovo dete obavi loše.

Deca, Igračke
foto: Shutterstock

Uz razumljivu ogorčenost zbog stalnog podizanja predmeta iznova i iznova, studija takođe otkriva da pospremanje može negativno uticati na zdravlje roditelja. Čak 71 posto roditelja tvrdi da su se nekoliko puta povredili jer su nagazili na igračku. S obzirom na to da su kocke za slaganje na prvom mestu kada je reč o povredama prouzrokovanim igračkama, nije ni čudo zašto roditelji stalno pospremaju; žele da se spasu od neugodnosti hodanja na prstima oko malih igračaka i raznih drugih predmeta.

Ako vreme ne želite da provodite u sređivanju i čišćenju, postoji nekoliko saveta uz koje će vaš mališan naučiti da sam sređuje igračke. Pre svega, čišćenje nereda koji su sami napravili važan je deo razvoja, a predškolcima pomaže da razviju osećaj odgovornosti. Iako bi roditeljima bilo lakše da sami očiste i pospreme za svojom decom, to je samo kratkoročno rešenje, tvrde stručnjaci.

Kako dete naučiti da čisti?

Ako stalno sređujete za detetom, ono će to smatrati u potpunosti normalnim. A onda će u odraslom uzrastu nastupiti problemi: ili neće znati kako ili će misliti da je to nešto čime ne treba da se bavi jer to uvek rade mama i tata. Čišćenje, iako ne nužno zabavno, ne mora biti užasan posao. Evo kako da naučite dete urednosti, prema pisanju Very Well Family.

Pažljivo birajte reči

Nemojte reći samo “počisti”. Umesto toga, objasnite detetu šta tačno treba da učini: “Prvo skloni automobile, a zatim pređi na slikovnice.” Razbijanjem posla na male zadatke, naizgled beskrajan posao postaće mnogo jednostavniji. Setite se, vaše dete je novo u poslu čišćenja. Pospremanje igračaka nije nešto što oni sami po sebi znaju da rade. Moraćete da ih naučite pospremanju.

Deca, Igračke
foto: Shutterstock

Objasnite detetu zašto je čišćenje potrebno

Vama je to očigledno, ali vašem predškolcu sigurno nije. Objasnite mu da bi, ako se igračke ne odlože na pravo mesto, neko mogao da se spotakne i povredi ili bi delovi mogli da se izgube, a igranje sledeći put onda neće biti baš zabavno.

Spremište za igračke prilagođeno deci

Stavite nalepnice sa slikama na fioke i kante za igračke, kako bi deca naučila gde se odlažu igračke. Neka dete nacrta ili iz časopisa izvuče ili iseče slike određenih predmeta (kocki, slikovnica, igara) koji se stavljaju u svaku fioku ili na svaku policu. Ispod slike uredno napišite naziv predmeta (izvrsno prepoznavanje reči za decu koja uče da čitaju). Kad sve ima pravo mesto, puno je lakše sređivati. Pustite veselu muziku koja će podići raspoloženje i pretvoriti pospremanje u igru.

Neka sređivanje bude igra

Postavite kuhinjski tajmer na 10 minuta i izazovite svog predškolca da stigne u zadatom vremenu da ispuni zadatak. Drugi važan savet za roditelje može se sažeti u jednu rečenicu: Nemojte popravljati! Kad je soba napokon uredna, nemojte dodatno pospremati sobu. Izgužvana posteljina? Nema veze! Tepih nije na svom mestu? Nema veze! Četverogodišnjak nikada neće počistiti tako dobro kao odrasla osoba. Roditelji dete treba da pohvale za trud i ohrabre da i u budućnosti nastave s tom praksom.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs