Svaka majka je bar jednom u životu čula rečenicu: Sve je bilo u redu dok ti nisi došla ili Kad ti dođeš, oni potpuno polude.
I nemojte misliti da vam to govore neosnovano, samo da bi vas povredili. Mnoga deca su pravi anđeli sa tatom, bakom i dekom, dadiljom, tetkom, a kad se pojavi majka, oni se potpuno tranformišu, dobijaju napade besa i histerije.
Zašto je to tako?
Majke obično misle da su same krive i da su nešto uradile pogrešno, ali nije to u pitanju. Deca imaju svoje razloge, i oni su zapravo dobri!
Bes je način komunikacije i ima poruku - Trebaš mi, mama!
Ovo je naročito izraženo ako detetu još nije (dovoljno) razvijen govor. Sasvim je prirodno da pokušavaju da privuku vašu pažnju kako znaju i umeju. Za svako dete mama je luka u kojoj pronalaze zadovoljenje za svoje osnovne potrebe, od hrane do osećaja bezbednosti, i zato emocije postaju izraženije kad je majka u blizini.
"Majka za decu predstavlja potrebu; biološki, deca su praktično programirana da potrebu za hranom i preživljavanjem (najjače potrebe) vezuju za majku. Zato tako reaguju samo s majkama. Tate su, sa druge strane, za decu simbol poverenja, preuzimanja rizika i igre. Zato deca ne traže pažnju tako očajnički kod očeva", objašnjava ekspert za roditeljstvo i obrazovanje, dr Ana Korvin.
Vi ste zona komfora za vaše dete
Deca neće pokazati sve svoje emocije ljudima kojima ne veruju. Ako mislite da dete "sve najgore" čuva za vas, grešite. Vi ste osoba kojoj najviše veruje i zato vi imate tu "čast" da slušate i gledate izlive besa, beskrajno plakanje... Iako je to za majke frustrirajuće, kroz ovakvo ponašanje dete pokazuje da ima potpuno poverenje u vas i iskazuje sve emocije koje ima u sebi pred vama.
Kako rešiti problem stalnih izliva besa
Stručnjaci nisu ubeđeni da treba da ignorišete ovakvo ponašanje i čekate da prođe. Evo šta treba da naučite i primenjujete:
- Ne shvatajte dečji bes i histeriju lično
Dajte detetu prostor gde će moći da izbaci emocije iz sebe. Pobrinite se da u tom prostoru ne može da povredi ni sebe ni druge.
- Pustite dete da ima svoj "izduvni ventil"
U vrtiću je ceo dan dobar, a kod kuće opet po starom? To tako prosto mora. I zdravo je da dete izbaci sve iz sebe. Ali, histerija nije jedini način - potrudite se da to učini kroz trčanje, crtanje, plesanje, glasno pevanje... Svakom detetu odgovara neka aktivnost.
- Povremeno zamenite "poslove" sa partnerom
Ako vam se čini da će uslediti još jedan napad besa, neka partner te večeri nahrani ili okupa dete.
- Objasnite detetu kako se osećate
Pričajte sa detetom o svemu tome, ako je dovoljno veliko da razume. Ne dozvolite da ono počne da diktira uslove; disciplina mora da postoji. Neka dete zna da je mama uvek tu da ga uteši i podrži, ali i da ona ima osećanja i da joj je potrebno poštovanje.