Ako u kući gajite ovaj divni cvet, evo šta morate da znate o Božićnom kaktusu:
1. Božići kaktus nije stvarno kaktus
Uprkos svom imenu, božićni kaktus nije kaktus. Iako je sočan i zadržava vlagu u svojim listovima, članovi porodice Schlumbergera ne smatraju se pravim kaktusom. Šta ovo znači? Pa, to znači da nisu otporni na sušu kao pravi kaktusi, pa ih treba češće zalivati i ne mogu da podnesu toplotu direktnog sunca. Božićni kaktusi su pre tropske biljke nego biljke koje žive u pustinji.
2. To je biljka epifit
Božićni kaktusi su epifiti. Epifit je biljka koja raste na površini druge biljke. Da se ne pomešaju sa parazitom, epifiti se ne hrane biljkom iz koje rastu i ne oštećuju je. Umesto toga, epifitska biljka uzima vodu i hranljive materije kroz svoje lišće i plitki korenov sistem preko vazduha, kiše i organske materije koja se skuplja na biljci domaćinu. Korenov sistem epifita je manje gust od biljaka koje rastu u tlu, a koreni se uglavnom koriste za prianjanje uz biljku na kojoj raste. Ovo je važno uzeti u obzir pri odabiru tla za vaš božićni kaktus. Želite rastresito, peskovito tlo koje se brzo ocijedi, tako da korenje ne postane zbijeno ili mokro.
3. Božićni kaktus i nije božićni kaktus
On nikad neće procvetati na Božić, jer cvetanje započinje u novembru. Ali komercijalizacija ovog cveta naterala je cvećare da ga nazovu božićni kaktus da bi ga prodali oko praznika.
4. Možda nećete morati da presađujete ovaj kaktus
Dok će većinu biljaka morati da se presađuju jednom svake godine ili dve, Schlumbergera zapravo radi bolje kada su malo vezane za koren. U stvari, prečesto njihovo presađivanje može prouzrokovati štetu, jer se segmenti mogu otkinuti, a biljke su lako podvrgnute stresu velikim kretanjem. Sve dok vaša biljka još uvek daje novi rast i cveta svake godine, najbolje je ostaviti je u saksiji u kojoj se nalazi.
5. Božićni kaktus mora da miruje da bi cvetao
Ako želite da vaša biljka cveta, morate da oponašate okidače životne sredine koji dovode do toga da uđe u period mirovanja. U svom prirodnom staništu u Južnoj Americi, Schlumbergera miruje dok noći postaju sve duže i hladnije. Ovo omogućava biljci da uđe u svoj ciklus cvetanja i pusti pupoljke.
Ako vaš kaktus ne doživi ove hladne, 14-časovne noći, nikada neće ući u stanje mirovanja. Ovo je uzrok broj jedan božićnog kaktusa koji nikada ne cveta, i to je iznenađujuće lako rešiti.
6. Razmnožite božićni kaktus lako i besplatno
Jednostavno isecite oštrim makazama grančicu božićnog kaktusa i posadite ga u saksiju. Zalivajte i ne dirajte više.
7. Tokom leta, božićni kaktus odmah izbacite napolje.
Samo ga držite negde gde nema direktnog sunca i zalivajte ga redovno. Neka napolju ostane sve do sredine jeseni.
8. Božićni kaktus ima osetljivu kožu, može da izgori
Ne držite ga na prozoru gde ima direktnu svetlost. Ako mu listovi izgore postaće ljubičasti ili crveni. Sklonite ga daleko od sunca i ne brinite za njega.
9. Božićni kaktusi su bezbedni za kućne ljubimce
Za razliku od mnogih popularnih biljaka, božićni kaktusi nisu toksični za pse i mačke. Kada je reč o prazničnim biljkama, lista netoksičnih biljaka je neverovatno kratka. Ako izaberete biljku kao božićni poklon za vlasnika kućnog ljubimca, kaktus za Božić je odličan izbor.
10. Božićni kaktusi mogu da vas nadžive
Drugi razlog zašto se čini da svi imaju praznični kaktus je taj što su oni neuništivi. Ako se pravilno neguje, nije neuobičajeno da ove biljke žive decenijama. Internet je prepun lokalnih vesti o ogromnim božićnim kaktusima starim sto godina ili starijim. Ove džinovske biljke često prelaze s generacije na generaciju postajući živa baština. Možete očekivati da će vaša biljka u proseku živeti najmanje 30 godina.