U svetu, ali sve više i kod nas, poslednjih godina u trendu su ogoljeni cigleni zidovi, jer izgledaju moderno i stvaraju toplu atmosferu u domu. Cigleni zidovi najbolje će doći do izražaja u kuhinji, trpezariji ili dnevnom boravku, a neki ih vole i u spavaćoj sobi. Takođe, cigla može da oživi dosadno i jednolično predvorje stana ili suteren, koji će tako dobiti starinski izgled pravog vinskog podruma.

kuhinja.jpg
Foto: Thinkstock

Istaknite samo jedan zid

U prostoriji se obično samo jedan zid ističe ciglom. To svakako možete uraditi i sa celom prostorijom, ali vodite računa da u tom slučaju ima dovoljno svetla i velikih prozora, jer biste mogli stvoriti mračnu atmosferu.

Kako se pravi

Sa zida najpre čekićem i špahtlom skinite malter, a zatim finije ostatke sastružite čeličnom četkom, koju ćete povremeno umočiti u vodu. Na kraju na zid nanesite posebne uljne premaze kako biste fiksirali površinu.

Ako u domu nema originalnih ciglenih zidova, neke od njih možete i sami obložiti ciglom, bilo pravom opekom, bilo imitacijom u obliku ciglenih pločica.

U kuhinji ćete ciglom postići rustikalni stil, a najbolje je da izaberete zid na kojem neće biti visećih elemenata kako bi što više došao do izražaja.

Cigla ne trpi ukrase

cigleni-zid.jpg
Foto: Thinkstock

Cigleni zid je dovoljno zanimljiv sam po sebi, pa ga ne treba opterećivati s previše detalja i ukrasa. Na njemu će najbolje delovati slike većeg formata i istaknutih okvira.

Zidovi mogu biti u raznim tonovima, od belih i narandžasto-crvenih do tamnosmeđe. Najvažnije je da se slažu s nameštajem i ostatkom enterijera.

Ako pak stavljate imitaciju cigala u vidu zidnih tapeta, važno je da prethodno dobro pripremite podlogu. Zid koji se oblaže mora biti suv i sa njega treba sastrugati svu staru boju.

Ovakav dekor odličan je u kombinaciji sa ostalim zidovima u nekoj drugoj boji i drvetom, a izgleda sjajno u svakom prostoru