Roditelji koji imaju više od jednog deteta često se suočavaju sa izazovima međusobnih svađa i nesuglasica među mališanima. Iako su te situacije prirodni deo odrastanja i razvoja socijalnih veština, niko ne voli da sluša stalne rasprave, prepirke, pa čak i uvrede između dece. Jelena Đoković, supruga slavnog tenisera Novaka Đokovića i majka dvoje dece, Stefana i Tare, otkrila je pre nekoliko godina zanimljiv metod koji koristi kako bi umirila svoje mališane i naučila ih da zajedno rešavaju probleme.
Na jednom vebinaru koji je održala sa psihološkinjom i psihoterapeutkinjom Smiljanom Grujić, Jelena je govorila o tome koliko je važno sa decom razgovarati smireno i spustiti se na njihov nivo kada dođe do konflikta. Istakla je da se u takvim situacijama trudila da uvek ostane neutralna i pomogne im da zajedno pronađu rešenje.
Ključ je u razumevanju njihovog pogleda na situaciju
"Deca moraju da osete da ste vi tu kao neutralna osoba, koja neće zauzeti ničiju stranu", objasnila je Jelena. Kako kaže, prvi korak u rešavanju svađe jeste da ih posmatrate kao dve osobe sa svojim potrebama i emocijama, bez osude. "Recimo, vidim da ste se igrali igre, i sestra smatra da je sada njen red za igračku, dok brat tvrdi da je na njega red. Stavite se u njihove cipele i pokažite da razumete obe strane", ističe ona.
Jelena naglašava važnost uvođenja jasnih pravila ponašanja u kući. "Deca moraju da znaju da nema pogrdnih imena, nema vređanja. Na primer, ne može da se kaže: 'Ti si lažov!' ili 'Grubijan!' Ta pravila važe uvek i svuda."
Tajm-aut kao alat za rešavanje konflikta
Jedan od ključnih koraka u njenom pristupu jeste "tajm-aut", trenutak kada svako dete ima priliku da izrazi svoje želje i osećanja. "Kada se prepiru, kažem: 'Hajmo sada tajm-aut! Svako će reći šta želi.' Ako ćerka, koja je mlađa, odbija da govori, onda prvo dam reč Stefanu. Nakon što on iznese svoje mišljenje, vraćam se na Taru i podstičem je da kaže šta ona želi."
Ona objašnjava da je važno stvoriti atmosferu u kojoj se deca osećaju slobodno da izraze svoje misli, bez straha od osude. Na taj način, ne samo da konflikt postaje manje intenzivan, već često i sami zaborave zbog čega su se svađali.
Neutralnost roditelja je ključ
Jelena je naglasila da je važno da roditelji u ovakvim situacijama ostanu nepristrasni.
"Ne zauzimajte stranu. Vi ste tu da posredujete, a ne da rešavate problem umesto njih. Cilj je da ih naučite kako da sami nađu kompromis."
Ovaj pristup ne samo da smiruje trenutne nesuglasice već decu uči važnim životnim veštinama kao što su komunikacija, razumevanje drugih i pronalaženje zajedničkog rešenja. Jelena Đoković time je pokazala kako roditeljska mudrost i smirenost mogu doprineti harmoničnijim odnosima među braćom i sestrama, dok decu priprema za izazove odraslog života.
Roditelji širom sveta mogu da isprobaju ovaj jednostavan, ali efektan metod, kako bi stvorili atmosferu ljubavi i međusobnog poštovanja u svom domu.
Kako odgajati decu u današnje vreme, da li imamo dovoljno vremena i energije, kao i da li su "ćuške" još uvek proveren recept za poslušnost, otkrili su Jelena i Novak Đoković.
Ako je vaš tata najbolji teniser sveta, od kada se rodite, vaše odrastanje i svet u kome živite, može da izgleda dosta drugačije nego drugoj deci, pa su neke stvari i Stefanu i Tari Đoković zabranjene.
"Moja deca su prva generacija dece koja nikada nije dobila batine. Ja sam ih dobijala od svojih roditelja, moja majka pre mene, otac, moji baba i deda, Novakovi takođe. Stefan i Tara su prva generacija i to što ne odgovaramo na greške i pogrešno tumačenje emocija nasiljem, verujem da će zaista promeniti svet. Smatram da je to jedan veliki kvantni skok u menjanju istorije i budućnosti", izjavila je Jelena.
"Dolazimo u situaciju gde u društvu idemo od preterane kontrole, preteranog autoriteta roditelja, gde se tačno jasno zna ’ja sam ti šef, ja sam te rodio’, kako već idu te rečenice, ’zato što ja tako kažem’, a onda imamo i ove roditelje koji su na neki način napustili svoje dete tom preteranom popustljivošću i mi smo sada u situaciji kada pokušavamo da vratimo to na neku sredinu i da promišljamo koja je to sredina kako za koju porodicu, kako za koje dete, i to radimo sa stručnjacima", rekla je supruga najboljeg svetskog tenisera, koja je istakla da tema roditeljstva nju i lično zanima.
Ipak Stefan i Tara, imaju i neke zabrane. Iako nikad ne bi udarila dete niti, Jelena smatra da prenežno roditeljstvo od dece može da napravi neodgovorne ljude. Tako da je jedna od zabrana duvanje svećica na rođendanima, iako je to jedna od omiljenih zabava mališana na ovim zabavama.
Zanimljivo je da je Jelena svojevremeno posle obilaženja manastira na Kosovu i Metohiji na Instagramu imala emotivnu objavu u kojoj je rekla da svojoj deci ubuduće neće dozvoljavati gašenje svećica na rođendanskim tortama.
“Svi smo u kosovskim manastirima i crkvama palili sveće za žive i pokojne, za zdravlje i mir. Sveća je simbol nesebične žrtve, ona gori da bi drugima dala svetlost i sjaj. Ona je simbol života i prosvetljenja, otklanjanja strahova i mračnih misli iz našeg uma i srca i predavanju svetlosti Boga. Kako smo onda usvojili tradiciju slavljenja rođenja života tako što gasimo sveću na torti dok zamišljamo želju?! Zapitala sam se i poželela da makar u svom domu promenim taj običaj”, napisala je tada Jelena.
Mobilni telefoni, igrice, društvene mreže su još jedna stvar koji mali Đokovići nemaju u svom životu. Na tu temu Novak je još svojevremeno izjavio:
“Od Jelene Genčić sam naučio zašto je bitno da slušaš klasičnu muziku, da čitaš knjige, današnja generacija ima mnogo više izazova, tada nije bilo društvenih mreža, oni samo gledaju telefone. Ne gleda se sada iz druge perspektive, mi sada živimo u digitalnom dobu, tehnološki razvoj je neverovatan, moja deca i dalje nemaju telefone, moja supruga i ja se borimo. Oni se žale, imaju svi sem nas u školi. Nije lako, a to se preslikava na druge nivoe. Ako svi nešto rade, stado radi ovako, moraš da pratiš. Pa, ne mora baš tako. To je ono gde mislim da se mi razlikujemo od drugih, jer smo svojeglavi i na pozitivan i na negativan način.”