Kada pomislite na prevaru, verovatno vam prvo padne na pamet ideja da vaš partner ima intimne odnose ili poljubac sa nekim drugim.Ali šta ako se zadrži malo predugo pored aparata za vodu kako bi ćaskao sa koleginicom ili kolegom?
Prema mišljenju psihologa, to bi mogao biti znak da vaš partner praktikuje tzv. mikro-prevaru.
Mikro-prevara je termin koji je popularizovala australijska psihološkinja Melani Šiling, a odnosi se na "ponašanja zbog kojih neko može da dovede u pitanje emocionalnu ili fizičku posvećenost partnera vezi."
Sama po sebi, ta ponašanja mogu delovati prilično nevino.
Međutim, s vremenom mogu predstavljati "klizav teren" koji vodi ka pravoj aferi, prema rečima Ebi Medkalf, psihološkinje i autorke iz Berklija u Kaliforniji.
"To je prevara ako vašem partneru to ne bi prijalo, ako ne zna za to ili ako mu se to ne bi dopalo kada bi saznao“, rekla je ona.
To ne znači da bi vas partner baš kasnije prevario, ali mogu biti znaci koji bi kasnije doveli do toga. Sagledavajući stvari logično, moguće je da te simpatije koje izazivaja druga osoba kod vašeg partnera, prerastu u želju za nečim višim od samog odnosa na poslu.
Dakle, da li vaš partner mikro-vara? Evo šest znakova na koje treba obratiti pažnju:
Prema portalu "Meridž", između deset i 25 procenata parova vara (u zavisnosti od toga kog pola je osoba koja odgovara na pitanja i koje istraživanje čitate).
Od tog broja, oko 20 procenata nikada neće priznati aferu svom partneru. Dok su neke prevare rezultat trenutka, većina njih počinje malim prestupima, poznatim kao mikro-prevara. U današnje vreme, usled širenja tehnologije, mikro-prevara se uglavnom dešava na internetu, kaže Medkalf.
Tipično, to može uključivati dopisivanje ili razmenu direktnih poruka s nekim putem društvenih mreža.
Međutim, drugi znakovi mogu biti lajkovanje fotografija kolega na mrežama, čak i češće javljanje nego što je uobičajeno. Van mreže, psihološkinja ističe tri naizgled bezazlena ponašanja koja takođe mogu ukazivati na mikro-prevaru.
Naravno, ne vide svi ta ponašanja kao znak za uzbunu.
"U vezama ne postoji univerzalno ispravno i pogrešno", rekla je Medkalf, "Sve se svodi na lične preferencije".
Ako primetite neko od ovih ponašanja kod svog partnera, nemojte odmah donositi zaključke, savetuje Vilijam Šroder, vlasnik savetovališta "Just Mind Counseling".
Umesto toga, preporučuje da u opuštenom tonu pomenete da ste primetili određeno ponašanje i da vas brine njegovo značenje.
"Pokazivanje radoznalosti je mnogo bolji pristup za razgovor", rekao je.
Dodao je i da prepoznavanje mikro-prevarnog ponašanja kod partnera ne mora nužno značiti kraj veze.
"To može biti kriza koja vodi ka obnovi. Nekad kad se pojave ti mali znaci mikro-prevare, može biti korisno zapitati se: "Dobro, zašto mi ovo smeta?"
Mikro-prevara nije novi koncept, uprkos njenoj trenutnoj popularnosti na Tiktoku.
Britanska savetnica za veze Anabel Najt iz kompanije Lavhoni objasnila je: "U ovom viralnom, društveno-mrežnom obliku, mikro-prevara uglavnom opisuje ponašanja koja se ne mogu svrstati u eksplicitnu ili fizičku prevaru.
"Umesto toga, to je najčešće emocionalna dimenzija. To može uključivati lajkovanje slika nekoga na društvenim mrežama, održavanje kontakta s bivšima, praćenje atraktivnih osoba koje nisu vaš partner ili bliska prijateljstva sa osobama suprotnog pola u heteroseksualnim vezama", tvrdi Anabel Najt.
"Takođe, to mogu biti i ponašanja koja pomažu nekome da prikrije da je u vezi, ostavljajući prostor za druge – poput neobjavljivanja partnera na društvenim mrežama ili umanjivanja značaja veze u razgovorima", rekla je Anabel Najt.