Pre Samante Džouns (serija Seks i grad), Sigmund Frojd je seks učinio važnom temom. Iznosio je da tvrdnju da čak i bebe imaju erotska osećanja i da svi delovi tela mogu biti erotični. Frojd je znao da su ljubav, seks, fantazije, pa i ambivalencija deo svesnog, ali i nesvesnog dela našeg bića.
Da budemo potpuno iskreni, Frojd nije baš uvek bio u pravu. Nije najbolje razumeo žensku seksualnost i izneo je neke pogrešne ideje o orgazmu. Ali, nekoliko važnih zaključaka bili su pun pogodak. Ovo je 7 Frojdovih najvažnijih otkrića o ljubavi i seksu.
Seksualnost je svačija slabost i snaga
Seks je primarni motivator i kao takav je ono što nam je svima zajedničko. Čak, ili možda posebno, najrazumniji pojedinci, oni koji odaju utisak puritanaca, bore se sa svojim seksualnim apetitom i izražavanjem istog. Frojd je posmatrao ovu unutrašnju borbu muškaraca i žena viktorijanskog Beča. Zaključio je da nas seksualnost takođe određuje i na zdrave i suštinski važne načine.
Svaki deo tela je erotičan
Frojd je znao da su od samog početka ljudska bića i seksualna bića. Ovaj zaključak je inspirisan posmatranjem bebe koju majka doji i kasnije je ovo koristio da bi ilustrovao zrelu seksualnost. Pravio je poređenje govorivši da svako ko je video izraz zadovoljstva na licu podojenog deteta ne može da se otme utisku da je ova slika prototip izraza seksualnog zadovoljstva kasnije u životu. On je takođe znao da seksualna uzbuđenost nije ograničena na genitalije, jer zadovoljstvo proizilazi iz erotske vezanosti za bilo koji deo tela. Čak i danas, veliki broj ljudi ima problem sa prihvatanjem ove ideje.
Homoseksualnost nije mentalni poremećaj
Frojd je primetio da se osobe homoseksualne orijentacije često ističu visokom inteligencijom i etičkom kulturom. Godine 1930. on je potpisao izjavu kojom poziva na ukidanje zakona kojim se kriminalizuje homoseksualnost. U čuvenom pismu koje je Frojd poslao jednoj majci koja je želela da svog sina izleči od homoseksualnosti Frojd je napisao: „Homoseksualnost sigurno nije prednost, ali nije nešto čega se treba stideti, nije porok, nije degradacija, ne može biti klasifikovana kao bolestˮ. Ovo se desilo 1935. godine.
(Stil.kurir.rs/Izvor: Psychology Today)
Kontroverzni psihijatar i pionir psihoanalize smatrao je da čak i bebe imaju seksualni nagon!