Kralj Msvati III vlada zemljom 37 godina zaredom. Formalno, na čelu vlade je premijer, ali stvarna moć je koncentrisana u rukama monarha.

Kraljevina Esvatini je afrička anomalija. Sa relativno stabilnom ekonomijom (uporedivom sa Filipinima ili Jordanom), ovde vlada demografska katastrofa. Zemlja u kojoj preko 80% stanovništva ima barem osnovno obrazovanje izgubila je trećinu svog radno sposobnog stanovništva za 15 godina: prosečan životni vek je pao sa 62 na 32 godine.

Glavni krivac je HIV. Prema zvaničnim podacima, 35-40% stanovnika (oko 300 hiljada ljudi) je zaraženo virusom. Epidemiju pogoršava nedostatak pristupačnog lečenja: tokom protekle decenije, bolest je ubila 250.000 Svazija, uprkos činjenici da ovde ne postoji pretnja od gladi i da trećina radno sposobnog stanovništva radi u Južnoj Africi.

U Esvatiniju, površni prosperitet i skrivene krize koegzistiraju. Glavni grad Mbabane dočekuje turiste iz Južne Afrike urednim ulicama, supermarketima i bezbednom atmosferom. Međutim, iza ove slike krije se uznemirujući fenomen: gotovo potpuno odsustvo starijih ljudi na ulicama.

profimedia-0904247794.jpg
Foto: EMMANUEL CROSET / AFP / Profimedia

Borba protiv HIV-a ovde poprima neobične oblike. Automati sa besplatnim kondomima postavljeni su na granicama i u prodavnicama – inicijativa EU. Ranije su vlasti pokušale da uvedu obeležavanje zaraženih osoba tetovažama na telu, ali je projekat zatvoren zbog protesta javnosti.

Ali problemi zemlje nikako ne sprečavaju kralja Msvatija III da redovno poklanja 15 premium automobil vrednih 100.000 dolara svojim ženama, a godišnji „Ples trske“ ostaje glavni nacionalni praznik gde se bira nova nevesta za monarha. 

Ceremonija Umhlanga u Esvatiniju počinje pojavom kralja Msvatija III. Obučen u tradicionalnu odeću, zauzima svoje mesto na centralnom podijumu uz ovacije publike prati događaj, dok mu društvo čine odabrana elita i diplomate.

profimedia-0904336187.jpg
Foto: EMMANUEL CROSET / AFP / Profimedia

Na monarhov znak, kolona od desetina hiljada devojaka, učesnica rituala, ulazi na polje. Njihova polugola tela su delimično prekrivena trskom, a u rukama drže noževe, simbolizujući čistoću i spremnost za porodični život.

Ovaj plesni maraton se prenosi uživo: uz ritmove nacionalne muzike, devojke demonstriraju svoje veštine, takmičeći se za pravo da postanu vladareva nova supruga. Hiljade gledalaca posmatraju kako kralj iz šarolikog skupa učesnika bira jednu - onu koja po njegovom mišljenju postaje dostojna da bude zvanična supruga vladara.

profimedia-0871742788.jpg
Foto: IMAGO / imago stock&people / Profimedia

Televizijska kamera polako klizi duž kolona plesačica, fokusirajući se na njihove mladalačke figure. Tri sata emitovanja posvećena su detaljima tradicionalne odeće, gracioznosti pokreta i simbolici rituala. Ali ono što ostaje iza kulisa jeste ono što je mogla biti glavna priča vesti: luksuzni Majbah koji je kralja dovezao na mesto događaja. Automobil od pola miliona dolara je samo jedan od mnogih simbola moći Msvatija III, čije se postojanje pažljivo krije od javnosti.

profimedia-0813720591.jpg
Foto: Marco LONGARI / AFP / Profimedia

U zemlji u kojoj 70% stanovništva jedva sastavlja kraj s krajem sa 65 centi dnevno, samo pominjanje kraljevskog bogatstva postaje čin građanske neposlušnosti. Zvanična zabrana izveštavanja o takvim detaljima pretvara Umhlangu u dvostruki spektakl: kulturno nasleđe je izloženo javnosti, dok pravo lice monarhije ostaje iza paravana cenzure.

Esvatini ostaje jedna od najranjivijih ekonomija Afrike. Glavni izvori prihoda su izvoz šećerne trske i doznake od radnika migranata iz Južne Afrike. Međutim, ovi izvori ne rešavaju sistemske probleme. Kao što je ranije pomenuto, epidemija HIV-a je pogodila trećinu stanovništva, a infekcija tuberkulozom je dvostruko češća od kontinentalnog proseka. U situaciji gde prosečna osoba ne doživi 60 godina (zvanična starosna granica za penzionisanje), sistem socijalnog osiguranja je efikasno neoperativan.

profimedia-0813683781.jpg
Foto: Marco LONGARI / AFP / Profimedia

Esvatini se ističe na afričkoj mapi kao jedina preostala apsolutna monarhija. Titula Ngvenjame („lav“) daje Msvatiju III neograničena ovlašćenja - on samostalno kontroliše zakonodavstvo, spoljne odnose, pa čak i sudbinu građana. Za razliku od ceremonijalnih monarha Evrope, kraljeva moć nije ograničena ustavom ili parlamentom.

Vladarov način života odražava ovu jedinstvenost: luksuzni automobili, višemilionski pokloni ženama i javne ceremonije poput „Plesa trske“ postaju alati za jačanje njegovog autoriteta.

Može se slobodno reći da sadašnji kralj Esvanitija ima neverovatnu sreću, jer je jedan od 250 dece prethodnog vladara, baš on postao vladar ovih zemalja. I tokom svoje 37-godišnje vladavine ojačao je režim apsolutne vlasti.

Uz sve ovo, kraljevo lično bogatstvo procenjuje se na 200 miliona dolara. Za njega, luksuz nije samo reč, već prava ideologija. Skupi automobili, odela optočena dijamantima, poligamija i pokloni za njih odavno su deo kraljevog svakodnevnog života. Kada je zemlja ispod granice siromaštva, to zaista stvara veliki kontrast.

profimedia-0922937918.jpg
Foto: IPA / BACKGRID / Backgrid UK / Profimedia

Tek decenijama kasnije postignut je napredak u borbi protiv HIV-a u Esvatiniju, a međunarodne misije i lokalni programi koje je podržao kralj smanjili su stopu infekcije. Msvati III, za razliku od mnogih afričkih lidera, otvoreno je govorio o tom problemu i učestvovao je u kampanjama testiranja. Ali iza ovih koraka krije se paradoks: kralj ignoriše sistemske uzroke krize.

On ne teži reformi autoritarne monarhije, gde je moć koncentrisana u jednim rukama, i ne bori se protiv siromaštva, koje pogađa 70% stanovništva. Ekonomija ostaje zavisna od izvoza robe i novca od južnoafričkih migranata, a socijalni programi ne pokrivaju osnovne potrebe.

Dakle, u zemlji koegzistiraju dva sveta: sporo opadanje epidemije HIV-a zahvaljujući spoljnoj pomoći i zamrznut sistem upravljanja, gde kraljevski luksuz koegzistira sa nedostatkom osnovnih prava za građane.

Kako se živi u kraljevini Esvatini? Foto: EMMANUEL CROSET / AFP / Profimedia