Sve češće čujemo komentare kako paradajz nema ukus kao nekada, da je plastičan, te da ga nekim ljudima uopšte ne prija, kada ga pojedu. Postoji veoma lak način da utvrdite da li je prskan i ima li u njemu mnogo pesticida - dobro pogledajte njegovu unutrašnjost.Dakle, presecite ga i pažljivo pogledajte, obično paradajz s toksinima ima žućkaste pruge, sa žutim „delom“ u sredini.
U Francuskoj se ovo povrće naziva pomme d’amour, odnosno „jabuka ljubavi“, dok je u italijanskom rasprostranjen naziv pomo d’oro – „zlatna jabuka“, pošto su prve vrste paradajza bile žute boje.
Izvor vitamina
Paradajz sadrži ogromnu količinu vitamina, minerala i drugih hranljivih materija.
Bogat je vitaminima A, C, K, B6, kao i folnom kiselinom i kalijumom. Osim toga sadrži i natrijum, tiamin, niacin, magnezijum, fosfor i bakar.
Izvor je dijetalnih vlakana i vode. Jedna šolja svežeg paradajza obezbediće:
- 57,3% dnevnog unosa vitamina C
- 22,4% vitamina A
- 7,9% vlakana
- 7% vitamina B6
Lepa koža
Betakaroten u paradajzu štiti kožu od štetnih UV zraka. S druge strane, i likopen, kojim paradajz obiluje, deluje kao prirodno sredstvo za zaštitu od sunca. Koža sa visokim sadržajem likopena postaje mekša, a bore se zaglađuju. Pored toga, on štiti i od raka kože zahvaljujući svojim antioksidativnim svojstvima.
Reguliše šećer
Još jedna od bitnih zdravstvenih koristi paradajza jeste to da on pomaže u regulisanju nivoa šećera u krvi. Odličan je izvor hroma i vlakana koji održavaju normalan nivo šećera u krvi.
Naravno, to ne znači da možete bez problema da jedete slatkiše ako je paradajz prisutan u vašoj svakodnevnoj ishrani. Zapamtite, važan je balans.
Sjajan za mršavljenje
Jela na bazi paradajza pomoći će vam da skinete višak kilograma. Voda i vlakna čine paradajz odličnom grickalicom. Izgubićete osećaj gladi i nećete pribegavati konzumiranju masne hrane.