Sukobi su neizbeži deo svakodnevice, posebno sa najbližima, i ma koliko postoje osobe koje ne vole konflikte, nekada je nemoguće izbeći svađu. Međutim, poznati advokat i stručnjak za rasprave Džeferson Fišer podelio je savete o tome kako se nositi sa osobama koje primenjuju popularnu taktiku "gaslightinga".
Gaslighting je oblik psihološke manipulacije u kojem osoba (poznata kao gaslighter) pokušava da manipuliše nečijim percepcijama stvarnosti, čineći da osoba sumnja u svoje misli, osećanja i sećanja. Cilj gaslightinga je da stvori nesigurnost kod žrtve, tera je da veruje da nešto nije u redu sa njenim umom, ili da nije sposobna da veruje vlastitim iskustvima.
Na primer, gaslighter može poricati događaje koji su se stvarno desili, optuživati žrtvu da je „previše osetljiva“ ili „previše dramatična“, ili manipulirati situacijama tako da žrtva počne da se oseća zbunjeno i nesigurno u vezi sa stvarima koje se dešavaju oko nje.
Gaslighting se često koristi u emocionalno zlostavljačkim odnosima, bilo da je reč o partneru, članu porodice ili kolegi. Osobe koje praktikuju gaslighting obično koriste ovu taktiku kako bi zadržale kontrolu i moć nad žrtvom.
Prema Cambridge rečniku, gaslighting je definisan kao „akcija obmanjivanja ili kontrolisanja nekoga tako što mu se nametnu neistine, posebno sugerišući da bi ta osoba mogla biti mentalno bolesna“.
Ovo često može dovesti do konfuzije ili učiniti da se osoba oseća nesigurnom u vezi sa svojim emocijama. Ako želite da izbegnete ove obrasce ponašanja tokom praznika, kada se suočavate sa destruktivnim voljenima, poznati advokat je podelio tačno šta treba da uradite.
Džeferson Fišer, koji ima neverovatnih 1,2 miliona pratilaca na TikToku, rekao je da kada vas neko gaslightuje, treba da odgovorite sa što manje reči.
Fišer, koji sebe naziva stručnjakom za rasprave, objasnio je: „Ceo cilj gaslightera je da vas odvraća i tera da se bavite svim drugim pitanjima osim stvarnog“.
Dodao je: „Što manje govorite“.
Drugi trik Džefersona Fišera je ponavljanje fraze iznova i iznova kako biste priznali ono što gaslighter kaže.
Objasnio je: „Kada gaslighter kaže „sad si luda“- umesto da to raspravljate, vi ćete reći: „Razumem da se ne slažeš sa mnom“. I slobodno to ponavljajte i na tome se zaustavite", objašnjava na svom TikTok nalogu, prenosi Zadovoljna.
On je takođe rekao da, umesto da odmah kažete „to se nije desilo“ kada član porodice preuveličava ili laže o nečemu što se desilo, trebalo bi da ponovite frazu „Ja drugačije gledam na to“. Dodao je da ovu frazu možete ponavljati koliko god puta želite, što će vam omogućiti da kontrolišete situaciju.
Jedna osoba je komentarisala video sa savetima i napisala: „Ovo je sjajno! Takođe sam naučila da održavam kontakt očima dok ništa ne kažem. Neka tišina postane zaista neprijatna… ljudi će početi da se povlače.“ Drugi je rekao: „Ja drugačije gledam na to, ovo će mi mnogo pomoći.“ „Ja drugačije gledam na to, obožavam to,“ napisala je jedna osoba. „Trebao mi je ovaj savet danas,“ rekla je još jedna.
Još jedna osoba je ponudila svoj savet i napisala: „Ja odmah završim razgovor. Kažem ‘pričaćemo kasnije, ćao!’ i to ne kažem sarkastično. Kažem to vrlo smirenim, normalnim tonom.“
Više od statistike - usvajanje dece i univerzalna vrednost u borbi protiv predrasuda! 170 mališana u Srbiji i dalje čeka dom, a institucije smanjuju prepreke!