“Bez časti svet ne vredi ni prebijene pare”: Kako je obična devojka postala najmlađa dobitnica NOBELOVE NAGRADE ZA MIR

"Knjige su dragocene. Neke knjige putuju sa tobom u prošle vekove, druge te vode u budućnost. Neke te vode u centar tvog srca, a druge u svemir,"rekla je Malala.

Lifestyle
19:01h Autor:
“Bez časti svet ne vredi ni prebijene pare”: Kako je obična devojka postala najmlađa dobitnica NOBELOVE NAGRADE ZA MIR
Foto: Profimedia

Malala Jusufzai je poznata kao najmlađa dobitnica Nobelove nagrade za mir. Prva asocijacija je za upornost i borbu za svet ali i za sopstveni život, Malala danas ima 26 godina i srećno je udata žena.

Njena velika borba počela je tog 10. oktobra 2012. godine kada su talibani pokušali da joj oduzmu život nakon što je hrabro istupila protiv njih i njihove namere da ženama zabrane pristup obrazovanju. Zato što je na svom blogu kritikovala talibanski režim kojima je ženama zabranjeno školovanje, maskirani muškarac ju je hicem pogodio u glavu. Malala se oporavljala više od 3 meseca, a bila je podvrgnuta i rekonstrukciji lobanje.

Svet je bio šokiran brutalnim pokušajem ubistva, a zbog svoje hrabrosti 2014. godine nagrađena je Nobelovom nagradom za mir.

Ovu hrabru mladu ženu, čak ni atentat nije sprečio da nastavi glasno da govori o važnosti obrazovanja, a posle ovog incidenta nastavila je još jače da se bori za prava žena.

Na svoj 18. rođendan u Libanu u blizini granice sa Sirijom otvorila je školu za sirijske izbeglice koja nudi obrazovanje devojkama od 14 do 18 godina. Školu finansira neprofitna organizacija koja nosi njeno ime, a nakon otvaranja zamolila je svetske lidere da "investiraju u knjige, a ne metke".

Nobelova Nagrada, Malala Jusafzai
foto: AP

Danas vam donosimo njene najvažnije poruke do sada:

  1. „Dajte dečje knjige i olovke, rekla sam. Ovo je najmoćnije oružje na svetu. Jedno dete, jedan učitelj, jedna knjiga i jedan olovka mogu da promene svet.“
  2. „Znanje je najmoćnije oružje. Želim da budem dobro naoružana. Onda ću se boriti i pobediti.“
  3. Obrazovanje za žene predstavlja moć i zato se teroristi plaše obrazovanja. Oni ne žele da se žene obrazuju jer bi tako postale moćnije.“
  4. „Knjige su dragocene. Neke knjige putuju sa tobom u prošle vekove, druge te vode u budućnost. Neke te vode u centar tvog srca, a druge u svemir.“
  5. „Rekla sam sebi. Malala, moraš da budeš hrabra. Ne smeš da se plašiš nikoga. Ti samo pokušavaš da se obrazuješ. Ne činiš nikakav zločin.“

Ove nedelje u emisiji “Biti žena” koju realizuje WMG sa nemačkom fondacijom Konrad Adenauer i holandskom fondacijom Eduardo Frei, gledajte Brankicu Janković, aktivistkinju za ljudska prava i rodnu ravnopravnost koja je ovom prilikom pozvala sve gledateljke i gledaoce da se obrate Instituciji Poverenik za zaštitu ravnopravnosti svaki put kada smatraju da su diskriminisani ili nejednako tretirani.

Skeniranjem (slikanjem) kamerom telefona ovog QR koda stižete do treće epizode podcasta Biti žena koja će biti dostupna od 19.00.
Skeniranjem (slikanjem) kamerom telefona ovog QR koda stižete do treće epizode podcasta Biti žena koja će biti dostupna od 19.00.foto: Promo
Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs