Malala Jusufzai je poznata kao najmlađa dobitnica Nobelove nagrade za mir. Prva asocijacija je za upornost i borbu za svet ali i za sopstveni život, Malala danas ima 26 godina i srećno je udata žena.
Njena velika borba počela je tog 10. oktobra 2012. godine kada su talibani pokušali da joj oduzmu život nakon što je hrabro istupila protiv njih i njihove namere da ženama zabrane pristup obrazovanju. Zato što je na svom blogu kritikovala talibanski režim kojima je ženama zabranjeno školovanje, maskirani muškarac ju je hicem pogodio u glavu. Malala se oporavljala više od 3 meseca, a bila je podvrgnuta i rekonstrukciji lobanje.
Svet je bio šokiran brutalnim pokušajem ubistva, a zbog svoje hrabrosti 2014. godine nagrađena je Nobelovom nagradom za mir.
Ovu hrabru mladu ženu, čak ni atentat nije sprečio da nastavi glasno da govori o važnosti obrazovanja, a posle ovog incidenta nastavila je još jače da se bori za prava žena.
Na svoj 18. rođendan u Libanu u blizini granice sa Sirijom otvorila je školu za sirijske izbeglice koja nudi obrazovanje devojkama od 14 do 18 godina. Školu finansira neprofitna organizacija koja nosi njeno ime, a nakon otvaranja zamolila je svetske lidere da "investiraju u knjige, a ne metke".
Danas vam donosimo njene najvažnije poruke do sada:
- „Dajte dečje knjige i olovke, rekla sam. Ovo je najmoćnije oružje na svetu. Jedno dete, jedan učitelj, jedna knjiga i jedan olovka mogu da promene svet.“
- „Znanje je najmoćnije oružje. Želim da budem dobro naoružana. Onda ću se boriti i pobediti.“
- „Obrazovanje za žene predstavlja moć i zato se teroristi plaše obrazovanja. Oni ne žele da se žene obrazuju jer bi tako postale moćnije.“
- „Knjige su dragocene. Neke knjige putuju sa tobom u prošle vekove, druge te vode u budućnost. Neke te vode u centar tvog srca, a druge u svemir.“
- „Rekla sam sebi. Malala, moraš da budeš hrabra. Ne smeš da se plašiš nikoga. Ti samo pokušavaš da se obrazuješ. Ne činiš nikakav zločin.“
Ove nedelje u emisiji “Biti žena” koju realizuje WMG sa nemačkom fondacijom Konrad Adenauer i holandskom fondacijom Eduardo Frei, gledajte Brankicu Janković, aktivistkinju za ljudska prava i rodnu ravnopravnost koja je ovom prilikom pozvala sve gledateljke i gledaoce da se obrate Instituciji Poverenik za zaštitu ravnopravnosti svaki put kada smatraju da su diskriminisani ili nejednako tretirani.