NAŠ FIZIČAR OBJAŠNJAVA ŠTA DA RADIMO ZA VREME OLUJE: Evo kako je najbezbednije da se zaštitimo i sakrijemo od nevremena

Nevreme može biti izuzetno opasno a evo na kom mestu smo jedino sigurni objašnjava fizičar Cvetanović.

Lifestyle
Autor:
NAŠ FIZIČAR OBJAŠNJAVA ŠTA DA RADIMO ZA VREME OLUJE: Evo kako je najbezbednije da se zaštitimo i sakrijemo od nevremena
Šta raditi za vreme oluje ?, Foto: Shutterstock

Užasno nevreme pogodilo je našu zemlju poslednjih dana, svedoci smo ogromne štete koju je napravilo a nekoliko ljudi je čak i povređeno tokom oluje. Grmljavina može biti veoma opasna a evo kako najbolje da se zaštitimo objašnjava fizičar dr Nikola Cvetanović.

Munja je slika koju vidimo, svetlo koje se prostire. Grmljavina je zvuk, ono što čujemo. A udar groma je sve to zajedno. Tek odskora potpuno razumemo taj proces. Uzrok je u tome što unutar oblaka dolazi do velikog naelektrisavanja, a munja je u stvari jako dugačka varnica, duga i do pet kilometara. Formiraju se ogromni naponi unutar oblaka, nezamislivi, od 10 do 100 miliona volti“, objasnio je fizičar kako prenosi Citymagazine.rs

Što je veći razmak između munje koju vidimo i zvuka koji čujemo, to smo bezbedniji, jer to znači da je udaljena. Dolazi do ogromnog oslobađanja toplote pa uvek kada imate udar čujete ga kao zvuk. Munje putuju velikim brzinama, do 100.000 kilometara u sekundi. Potpuno ste bezbedni ako između munje i zvuka prođe oko 30 sekundi. Ako je vidite i jako brzo čujete – niste bezbedni“.

Grmljavina, Munje, Nevreme
foto: Shutterstock

Ne treba nikako stajati pored drveta, a i na planininama je izuzetno opasno. Savet je da nikako ne budete u grupi, već se svi razdvojte. Opasne su veoma i vodene površine, pa obavezno treba izbegavati plivanje i boravak u čamcima. Nemojte leći na zemlju već čučnite. To iz razloga što struja uvek ide ka zemlji. Najbolje je ipak naći zaklon“, kazao je fizičar i objasnio zašto je automobil odličan zaklon.

U automobilima postoji tzv. Faradejev kavez. Ako grmi, vozite uvek dalje od munja koje vidite na nebu. Ako je vozilo dobro zatvoreno, ako zatvorite sve prozore, onda ste zbog metala u Faradejevom kavezu zbog kojeg je električno polje poništeno, potpuno zaštićeni. Munja ne može da dođe do vas. U automobilu ste bezbedni bez obzira na to da li je motor uključen ili nije, da li se krećete ili stojite. To je najbliži i najbolji zaklon“.

nevreme
foto: Profimedia

Jednako su bezbedni i avioni te nema razloga da brinete ako putujete dok grmi i seva, kaže fizičar.

Avione često udaraju gromovi, ali oni imaju kablove koji se ponašaju kao gromobran, pa su i putnici i svi elektronski uređaji u avionu su zaštićeni. Šezdeset i neke godine prošlog veka bila je poslednja nesreća izazvana udarom groma u avion, ali jasno je koliko je tada sve bilo drugačije nego danas. Cilj gromobrana je da struju sprovede ka zemlji, on služi kao veliki provodnik koji struju usmerava naniže. Isključite uređaje sa čipom iz struje“, rekao je.

Cvetanović je objasnio da mobilni telefon ne privlači grom.

Ako ste sami na nekoj otvorenoj površini to će privući grom, a ne mobilni telefon. Ono što bi kod kuće trebalo izbegavati je žičani telefon jer je moguće da ako grom udari negde blizu, dođe do nekog udara putem žica. Ako udari u spoljne instalacije, u dalekovod, uređaji u stanu mogu da se pokvare. Zato bi, na primer, trebalo izbegavati kupanje kada je grmljavina. Što su instalacije u boljem stanju, u smislu zaštite, to je bolje, ali stopostotna zaštita ne postoji. Kada grmi isključite iz laptopove, televizore, mikrotalasne pećnice… Ovi uređaji su u najvećoj opasnosti, kao i svi uređaji sa čipom“.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs