Jedan od ključnih faktora za dobro zdravlje jeste dobro varenje. A da bi digestivni sistem radio kako treba, neophodno je da se u crevima nalazi dovoljna količina dobrih bakterija, poznatijih kao probiotici.
Probiotike je, posebno važno, unositi u toku zime, kada je imunitet na udaru. Osim što jačaju imuni sistem, oni stvaraju balans u crevnoj flori eliminišući štetne bakterije (Escherihia coli, Salmonella, Shigellae) i sprečavaju njihov rast i razvoj, poboljšavaju probavu, zahavaljujuči njimam imamo čistiju kožu i više energije.
Sada kada znamo zašto je toliko važno redovno ih unosito u organizam, vreme je da saznamo i u kojoj hrani ih ima najviše.
Ove namirnice su bogate probioticima:
Jogurt
Jogurt je najpoznatiji izvor probiotika, „dobrih“ bakterija poput lactobacillus orbifidobacteria koji održavaju zdravu ravnotežu bakterija u crevima. Osim toga, pomažu u smanjenju gasova, grčeva i drugih probavnih problema.
Jabukovo sirće
Dobro nam je svima poznato da je jabukovo sirće dobro za naše zdravlje, a da li ste znali da je i bogaato probioticima? Jedino bitno kod konzumiranja ove namirnice je da vodite računa o količini. Nije dobro preterivati, a savet je da se kombinuje sa drugim namirnicama tipa salata.
Kiseli kupus
Klasični i najjednostavniji element zimske ishrane može biti neverovatno zdrav. Kiseli kupus pored živih bakterija sadrži vitamine C, B i K i bogat je natrijumom, gvožđem i manganom. Imajte na umu da ne sme biti pasterizovan.
Kefir
Baš kao i jogurt, i kefir je bogat probioticima. Osim toga, sadrži sledeće vitamine: B1, B2, B5, C, A, K i karotene. Od minerala, kefir je dobar izvor magnezijuma, kalcijuma i fosfora, zatim u nekoj meri sadrži i cink, bakar, gvožđe, kobalt i molibden.
Sirevi
Ne mogu se svi sirevi pohvaliti visokim sadržajem probiotika. Najefikasniji u ovom smislu su gauda, čedar i mocarela.