Prerano starenje i rak kože su dovoljan razlog da krema za sunčanje postane obavezan deo posebno u sunčanim danima. Ipak, ne treba zanemariti i to da je prisustvo negativnog UV zračenja moguće i tokom tmurnih dana, te nije slučajno što pored vremenske prognoze često stoji i UV indeks.
Kada je reč o kremama za zaštitu od sunca, onih sa SPF-om (sun protection factor), manje nije više. Tačnije, što više slojeva daće vam bolju zaštitu. Posebno obratite pažnju kada ste diretkno izloženi suncu, bilo na plaži ili tokom šetnje gradom.
Obratite pažnju na rok trajanja. Lako se može desiti da vam "pretekne" ulja ili kreme za sunčanje od prošlog leta. Takve proizvode bacite, jer osim što nemaju efekta, velike su šanse da su se u njima razvile bakterije, koje mogu naštetiti vašoj koži.
Iako postoje podloge, puderi i ruževi sa zaštitom, najsigurnije je da najpre namažete adekvatnu kremu, a nakon što je koža upije, nanesete šminku. Takođe, na lice i vrat se nanosi jači faktor nego na ostatak tela, jer je koža osetljivija.
Iako na bocama piše da su kreme za zaštitu vodootporne, naučnici tvrde drugačije. Samim tim, posle plivanja, morate da se detaljno namažete. Ma koliko jak faktor odabrali, morate se ponovo mazati na svakih 40 do 80 minuta, zavisno od jačine sunca i tipa kože.
Ne oslanjajte se samo na kreme. Šešir, adekvatna odeća, naočare sa zaštitom, su obavezni tokom letnjih dana. Iako preplanula koža izgleda seksi i privlačno, to što je preplanula znači da je oštećena. Nakon dana provodenog na suncu, namažite losion za posle sunčanja, koji će nahraniti kožu i vratiti joj vlažnost.