Kiseli ruj, runjavi ruj, rujevina kisela pripada porodici rujevki lat. Anacardiaceae i raste kao grm ili niže stablo, visine do 12 metara.
Reč je o drevnoj biljki koja potiče iz Severne Amerike gde raste u junu i julu, dok je u Evropu donet u 17. veku i koristi se kao ukrasno drvce.
Od njegovih bobica dobija se začin u obliku kiselkastog praha koji domaćice koriste u kuhinji u pripremi hrane.
Svi otrovi odlaze i nikada se ne vraćaju: 4 biljke koje čiste jetru kao lude! (RECEPT)
"Odlična je zamena za limun ili sirće, a upotrebljava se i kao začin za kebab, ribu, meso s roštilja i piletinu. Koristio se za dobijanje svežih ukusa u sirijskom, armenskom i iranskom kulinarstvu hiljadama godinama", rekla je Teni Avanesian, armensko-američki stručnjak za hranu.
Ona navodi kako je kiseli ruj tajni sastojak bliskoistočnih salata, jela od pirinča, variva i kebaba. Ujedno je i glavni sastojak i za za'atar, vrlo popularnu mešavina začina sa Srednjeg Istoka. Zbog svoje izrazite crvene boje odličan i za davanje boje jelima.
Svemoćna biljka: Leči ženske tegobe, čisti krv i pomaže kod srčanih bolesti! (RECEPT)
Kiseli ruj može da se koristi kod pripreme većine jela kojima je potrebna blaga kiselost.
Idealan je za obroke poput salata, humusa, za marinade ili prelive, a može se koristiti umesto limunovog soka ili zajedno s njim i njegovom koricom.
Zdravstvene prednosti
Ova biljka je efikasan antioksidans, ima protivupalna svojstva, deluje kao diuretik i hemostatik (zaustavlja krvarenje).
Leči anoreksiju, iscrpljenost, bolove u želucu, pomaže kod hemoroida, sprečava mokrenje u krevet, smanjuje holesterol, tera bolove u mišićima i efikasno uklanja bradavice.
Istraživanja su pokazala da svakodnevno konzumiranje tokom tri meseca smanjujete rizik od kardiovaskularnih bolesti među ljudima koji imaju dijabetes tipa 2.