Ovu uljno-proteinsku ishranu osmislila je nemačka biohemičarka dr Johana Budvig. To je danas među najpriznatijim alternativnim metodama za lečenje raka.
Budvig protokol predstavlja skup jednostavnih pravila, koja su lako primenljiva u praksi.
Ovo je priča o promenama koje su potrebne svakom od nas. Saznajte više o budvigovoj dijeti u nastavku teksta.
KARCINOM – POŠAST SAVREMENOG DOBA
Danas u svetu, milioni osoba godišnje izgube bitku sa karcinomom. Statistika je skroz poražavajuća. Ova opaka bolest sve više uzima maha i čini se da ljudi ne znaju kojim metodama je mogu pobediti i sprečiti njen nastanak.
Budvig dijeta protiv malignih bolesti smatrana je jednom od najboljih alternativnih metoda lečenja. Sama doktorka je za svoj dugogodišnji rad i rezultate u ovoj oblasti čak sedam puta bila nominovana za Nobelovu nagradu.
Budvig protokol delotvoran je i u lečenju drugih oboljenja poput arterioskleroze, osteoporoze, dijabetesa, multiple skleroze. Pokazuje odlične rezultate u terapiji Alchajmerove bolesti, povišenog krvnog pritiska, čira na želucu. Delotvoran je kod migrena, bolesti jetre, hroničnog umora, ekcema, psorijaze…
U ČEMU JE TAJNA BUDVIG PROTOKOLA?
Dr Johana Budvig otkrila je određene nedostatke u krvi kod obolelih od karcinoma. Naime, u pitanju su vrlo bitni sastojci za ljudski organizam među kojima su fosfatidi i lipoproteini. Upravo, njihov deficit uzrokuje nedostatak kiseonika u ćelijama i razvoj teških bolesti. Da bi se bolest počela povlačiti, ovi esencijalni sastojci, očajnički potrebni organizmu, moraju se nadomestiti.
Doktorka je tragala za metodama i došla do saznanja o važnosti dve prirodne namirnice. U pitanju su ulje od semenki lana i mladi posni kravlji sir, kojeg svakodnevno treba konzumirati.
Naime, ulje semenki lana najbogatije je esencijalnim masnim kiselinama (omega-3) čiji je nedostatak u organizmu okidač za razvoj bolesti.
Kako bi ove masti prošle kroz ćelijsku membranu i omogućile snabdevanje ćelija kiseonikom, neophodno je da se vežu za proteine bogate sumporom. Iz tog razloga je važno unositi laneno ulje i posni sir. Najbolji je mladi kravlji (sadrži pomenute proteine). One ove masnoće čine rastvorljivim u krvi i transportuju ih do ćelija.
Važnost esencijalnih masnih kiselina
Esencijalne masne kiseline igraju važnu ulogu u funkcionisanju celog organizma. Neophodne su za rast, obnavljanje ćelija, funkcionisanje mozga i nerava. Naš izvor energije bazira se na metabolizmu lipida (masti). Kako bi funkcionisale efikasno, ćelijama su potrebne prave nezasićene masti bogate živim elektronima. Njih upravo ima u sirovom lanenom ulju, koje je oduvek činilo čuda za naše zdravlje!
Kada se ove visokokvalitetne, elektronski bogate masti sjedine s proteinima (iz kravljeg sira), elektroni su zaštićeni sve dok organizmu ne zatreba energija. Ovakav njen izvor tada je u potpunosti i odmah dostupan telu – što nam sugeriše Budvig dijeta.
Dr Budvig volela je reći da rak, ili bilo koje drugo oboljenje, nije vanzemaljac koji raste u telu čoveka. To je zapravo bolest koja se može uspešno lečiti ukoliko se slede neka osnovna uputstva i pravila.
Budvig dijeta (protokol) je pre svega preporuka kako da živite i hranite se zdravo, balansirano i na taj način dovedete svoje telo u ravnotežu.
Ova vrsna naučnica verovala je kako postoji nekoliko uzroka za pojavu raka. Pre svega, to je loša ishrana, tačnije nepravilna prerada hrane i ulja, posebno pregrejavanje ulja, odnosno, njihova hidrogenizacija.
Shvatila je kako su transmasne kiseline, koje se dobijaju hidrogenizacijom ulja, uljezi koji ulaze u procese izgradnje ćelija i zagušuju njihovu respiraciju. One onemogućuju kiseoniku prolazak kroz membranu.
Takođe, razvoju bolesti pogoduje oslabljeni imunološki sistem, čemu mogu doprineti brojni razlozi.
Emocionalni šokovi kao što su smrt bližnjih, razvod, finansijski problemi, pesimističko razmišljanje, nedovoljno odmaranje.
BUDVIG PROTOKOL – 9 ZLATNIH PRAVILA
Budvig dijeta ne podrazumeva samo promene u ishrani, već puno više – menja se celokupan pristup životu.
Sveži kravlji sir i laneno ulje za doručak mogu pomoći ali nisu rešenje za sve. Oni su efikasni samo ukoliko se osoba pridržava još nekih važnih pravila koju Budvig protokol navodi.
- Unositi puno tečnosti, čak do 3 litre tokom dana.
- Konzumirati što više sirovog voća i povrća.
- Uvrstiti u jelovnik nepržene orašaste plodove (ne kikiriki!).
- Slatka hrana, bogata belim rafinisanim šećerom, zabranjena je!
- Zabranjeni su meso i mesne prerađevine!
- Umeren unos integralne testenine i integralnog hleba.
- Boravite svakodnevno na suncu, preporuka je barem 1h.
- Hodajte pola sata do 60 minuta svaki dan.
- Ukoliko želite, vežbajte onoliko koliko osećate da možete i imate snage – nikako ne preterujte.
Šta nam još još napominje dr Johana Budvig
Nikad ne bih dozvolila pacijentu sa metastazom kancera da trči, vozi bicikl ili radi jogu. Njegovo telo se najpre mora opustiti. Vežbe treba odrediti individualno, u zavisnosti u kakvom je stanju pacijent.
BUDVIG DIJETA PRIMER JELOVNIKA
Započnite dan uz savršen Budvig doručak:
Popijte šolju zelenog čaja. Takođe se kao odličan napitak preporučuje šolja soka kiselog kupusa (za bolesne, čaša ujutru i uveče).
Idealan doručak bi bio musli. Priprema se tako što se u originalan budvig krem dodaje razno voće, sveže po mogućnosti. To su bobičasto voće, breskve, marelice, rendana jabuka, banana, pomorandža, trešnje, jagode, med, vanila, cimet, brazilski ili organski sirovi orasi..
Kao namaz na hlebu koristite samo oleoluks. Ukoliko ste nakon ovoga gladni, pre podneva pojedite bilo koju vrstu sira i sezonsko povrće kao što su rotkvice, paradajz, krastavac.
Prepodnevna užina:
Sveže isceđeni sok šargarepe i/ili cvekle (pomažu jetri). Celera, limuna, jabuke. Možete napraviti i sok sa zelenim povrćem – najbolje od zelene salate ili spanaća.
Pre ručka:
Budvig dijeta vam sugeriše ispijanje šolje vrućeg zelenog čaja neposredno pred grlavni obrok. Ukoliko je potrebno, zasladite ga s malo meda ili stevije. Takođe, možete samleti jednu kašiku lanenog semena i dodati u čašu šampanjca – pomaže pri varenju i apsorpciji.
KAKO TREBA DA IZGLEDA BUDVIGOV RUČAK?
Salata sa sirovim povrćem sa raznim domaćim prelivima po izboru. Ona obavezno uključuje kašiku lanenog semena sa 1 ili 2 kašike domaćeg sira. Zatim jednu kašiku organskog jabukovog sirćeta ili limunovog soka i začina.
Za slađe prelive, probajte mleveno laneno seme i grožđe, pomorandže, jabuke ili drugi sok. Telo može svariti 1 do 2 kašike lanenog ulja bez domaćeg sira. Izbegavajte veštačke prelive za salate.
Ulje bundevinih semenki može se koristiti sa mlevenim lanenim semenom. Eksperimentišite sa začinima ili medom zbog različitih ukusa.
Ukoliko ste još gladni, možete skuvati žitarice u zrnu po izboru.
Za bolesne važi sledeći recept:
Pripremite pire krompir s oleoluksom i malo mleka. Kuvajte krompire u ljusci što kraće moguće – čim postanu jestivi, sklonite ih s vatre. Poslužite ih u ljusci. Heljda je naročito preporučljiva kao zamena za krompir.
Recept za oleoluks sledi u daljem tekstu.
Šta nam Budvig dijeta preporučuje kao desert?
Posle glavnog jela bilo bi dobro poesti mešavinu lanenog ulja sa sirom, sa raznim svežim voćem (ukoliko je moguće, organskim). Opet upotrebite 2 kašike lanenog ulja i 4 kašike sira sa svežim voćem, ali ovog puta bez lanenih semenki.
Ukoliko budete imali problema s varenjem ove količine ulja, počnite s manjom količinom i postepeno je povećavajte. Dobro žvaćite kako biste olakšali varenje. Jedite u mirnoj atmosferi, bez napetosti i buke. Opuštanje je vrlo važno za izlečenje.
BUDVIG RECEPTI ZA POPODNEVNU UŽINU I VEČERU
Popodnevna užina
Dve kašike sveže samlevenog lanenog semena pomešajte sa belim vinom ili šampanjcem. Umesto toga možete kašiku semenki lana (takođe sveže mlevenih) pomešati sa čašom sveže ceđenog voćnog soka grožđa. Umesto njega fino se slaže i sa sokom od trešnje ili ananasa.
Kasno popodne
Budvig dijeta predlaže da jednu mlevenu kašiku lanenog semena dodajte u sok borovnice ili papaje. Sadrže enzime za varenje ukoliko su sveži.
Ako pravite đus, pijte ga odmah dok se enzimi nisu izgubili u vazduhu i na svetlosti. Trebate unositi što je više moguće prirodnih enzima (kao i elektrona iz lanenog semena i ulja).
Umesto soka, neki koriste domaći sok od povrća.
Večernje jelo mora biti lagano i trebalo bi ga pojesti najkasnije do 18 sati. Kao jedna od više mogućnosti mogu se pripremati topla jela sa pirinčom, heljdom, zobenim, ovsenim i kvaščevim pahuljicama. Slobodno koristite za večeru i ostale zdrave pahuljice koje su vam dostupne u prodavnicama zdrave hrane. Ova jela mogu biti začinjena umacima, povrćem, pa čak i svežim voćem.
Za kraj dana, ukoliko želite, možete popiti čašu organskog crvenog vina. Vodite računa: dozvoljena dnevna količina alkohola je 2 dl, jer on ukiseljava organizam.
Svakodnevno popijte 3 čaše prirodnog voćnog soka, 3 čaše soka od povrća i 3 porcije budvig krema (recept u nastavku). Imajte na umu – laneno ulje se nakon otvaranja brzo kvari, stoga je vrlo važno držati ga u frižideru. Potrošite ga u roku od dve-tri nedelje nakon otvaranja.
PRELAZ NA ULJNO-PROTEINSKU ISHRANU MORA BITI POSTEPEN
Kod pacijenata sa težim oboljenjima preporučuje se dan prelaza na uljno-proteinsku ishranu.
Tog dana trebalo bi jesti samo 250 g linomela i ništa drugo. To je zapravo mešavina sveže mlevenih semenki lana s malo meda i mleka. . Smeju se piti sveži isceđeni ili čisti prirodni sokovi (bez dodatog šećera).
Takođe se mogu uzimati sokovi sa svežim ceđenim povrćem (šargarepa, sok od celera s jabučnim sokom, ili sok od cvekle s jabučnim sokom).
Važno je osigurati najmanje tri puta dnevno topli napitak kao što su biljni čajevi. Dobar izbor su čaj od mente, šipka ili crnog sleza. Mogu se zasladiti samo medom.
Dozvoljen je i sok od grožđa koji se može koristiti za zaslađivanje drugih nezasladenih čistih sokova.
Važne napomene
Ukoliko postoje neke prikrivene infekcije, one mogu negativno uticati na napredak.
Budvig dijeta zahteva smanjenu izloženost zračenjima, kućnu hemiju trebate zamenititi sodom bikarbonom i sirćem. Kozmetiku pravite sa prirodnim sastojcima. Ne koristite teflon, mikrotalasnu peć, aluminijumsko posuđe, aluminijumske folije.
Elektromagnetna okolina u kojoj živimo ima mnogo uticaja na nastanak bolesti, tvrdila je dr Johana Budvig. Ni tkanine nisu beznačajne. Sintetika, na primer, oduzima mnogo snage. Moderni sunđerasti madraci oduzimaju previše energije dok spavate.
Drvo je bitno u konstrukciji kuće, kao i tepisi od prirodnih vlakana. Drago i poludrago kamenje vrlo je važno jer ima dobro zračenje kojim utiče na okolinu. Okolina i životni uslovi moraju biti što više biološki.
KOJE NAMIRNICE BUDVIG DIJETE NE DOZVOLJAVA
Budvig protokol zabranjuje korišćenje svih hidrogenizovanih masti (margarin, dijet margarin), transmasti (rafinisana ulja).
Nisu dozvoljeni ni puter, kajmak, životinjske masti, koža, meso i mesne prerađevine. Ribu nije preporučljivo jesti, ali je dr Budvig napomenula da ako ste na putu i nemate dobar izbor hrane, tada možete jesti svežu ribu bez kože.
Zaboravite na belo brašno (beli hleb, testenina sa belim brašnom), soju i sojine proizvode, jaja, beli šećer, ksilitol, zaslađivače, konzervanse, aditive.
Izbacite kupovne slatkiše, čips, sokove (gazirani i negazirani), kafu, alkohol, prelive i namaze (zbog sadržaja masti, šećera, aditiva…), cigarete.
Budvig ishrana preporučuje izbegavanje mesa jer su životinje nakupile toksine svojom prehranom. Ovo važi i za morske plodove (rakove, škampe, sve vrste ribe s tvrdom ljušturom).
Izbegavajte konzumiranje ostataka hrane od prethodnog obroka, posebno ukoliko je obrok prenoćio. Hrana se mora jesti sveža odmah nakon pripreme, jer jedino tako dolazi do maksimalnog unosa elektrona i enzima.
Izbegavajte stres i uznemirenost, odvojte vreme za relaksaciju, uživajte u svakom danu. Slušajte umirujuću muziku, praktikujte vežbe dubokog disanja, provodite vreme u prirodi i sa ljudima koje volite.
Probajte izbaciti tugu i bol kroz savetovanje sa stručnim licem ili koristeći neku alternativnu metodu relaksacije kao što su joga ili meditacija.
ORIGINALNI RECEPT ZA BUDVIG KREM
Ovaj krem je važno pojesti 30 minuta nakon pravljenja. Nikako se ne sme ostavljati za kasnije ili čuvati u frižideru! Za svaku upotrebu bitno je praviti svež krem!
Sastojci:
2 kašike ulja lanenog semena.
4 kašike mladog posnog kravljeg sira. Ukoliko ne volite ukus sira, možete ga zameniti jogurtom ili kefirom, ali njihova količina treba biti tri puta veća.
2 kašike sveže mlevenih semenki lana.
Priprema krema:
Rashlađeno laneno ulje (najbolje iz frižidera) i kravlji sir mutite štapnim mikserom 2 do 3 minuta, dok se ne sjedine. Ukoliko vam smesa deluje suviše gusto dodajte 2 do 3 kašike mleka, najbolje kozjeg. Gustinu nikada nemojte regulisati dodavanjem vode ili soka!
Dobijena smesa treba vas podsećati na bogatu šlag penu u kojoj se ne sme raspoznavati izdvojeno ulje. Kada ste napravili smesu ulja i sira, dodajte 2 kašike sveže mlevenih semenki lana. Njih morate iskoristiti najkasnije 20 minuta nakon mlevenja.
Kupite celo semenje lana koje ćete sami mleti u mlinu za kafu. Ovome možete dodati kašičicu nepasterizovanog meda. Ukoliko vam se ne dopadne originalan ukus budvig krema, tek kad ste sjedinili sve navedene sastojke, možete dodati cimet.
Uključite u njega seckane bademe, orahe, lešnike, vanilu, bananu, sveže sezonsko voće ili sok pola limuna.
Budvig dijeta dozvoljava i dodavanje bilo kakvog kupinastog voća u lekoviti krem.
VAŽAN I KORISTAN SAVET DR BUDVIG
Kod mnogih osoba seme lana može izazvati mučninu, evo kako trebate postupiti.
Ukoliko se to dogodi, odmah posle uzimanja krema popijte šolju hladnog čaja od đumbira ili nane ili pojedite malo papaje
Ovaj namaz izaziva i blago razređenje krvi. Stoga, Budvig dijeta ga ne preporučuje osobama koje imaju usporenu koagulaciju, kao i deci i trudnicama. Naročito nije preporučljiv dijabetičarima i hemofiličarima.
Originalan budvig krem nije preporuka samo bolesnim osobama – njega mogu koristiti i potpuno zdravi ljudi. On obnavlja organizam na ćelijskom nivou i tako jača imunološki sistem i poboljšava funkciju svih organa.
Osobe sa ozbiljnim zdravstvenim tegobama trebalo bi dnevno unositi 3 do 5 porcija budvig krema. Zdravim osobama dovoljna je i jedna, ali mogu pojesti i više bez ustručavanja.
BUDVIG DIJETA RECEPTI ZA UKUSAN DORUČAK
Sastojci:
- 4 kašike mladog nemasnog sira,
- 2 kašike lanenog ulja,
- banana,
- kašika mlevenih semenki lana,
- bobičasto voće.
Priprema budvig doručka:
Umutite 4 kašike mladog nemasnog sira i 2 kašike lanenog ulja. Nakon 2 minuta smesi dodajte jednu bananu (budvig krem). U čašu ili posudu poredajte 1 kašiku sveže samlevenih semenki lana, maline, borovnice, kupina i odozgo prelijte pripremljenim budvig kremom.
Kako se pravi namaz oleoluks?
Budvig dijeta preporučuje namaz od luka koji se vrlo jednostavno priprema.
Sastojci:
- 1 crni luk, sitno iseckan,
- 10 čenova belog luka,
- 250 g kokosove masti,
- 1,25 dl lanenog ulja, ohlađenog u frižideru pola sata pre upotrebe.
Priprema oleoluksa:
Crni luk dinstajte na kokosovoj masti na tihoj vatri. Nakon 15 minuta dodajte beli luk, pa nastavite s dinstanjem još 3 minuta. Pričekajte dok se smesa ohladi, pa procedite mast. Luk zatim spojite s ohlađenim lanenim uljem, i držite na hladnom mestu.
KAKVA SU ISKUSTVA SA BUDVIG DIJETOM
U grupi sa 300.000 ispitanika istraživanje je pokazalo da je svaki od njih u protekle tri godine svog života imao bar jednu od navedenih situacija. Ništa manje okidače za razvoj bolesti dr Budvig nalazi i u brojnim toksinima koji nas okružuju. Bakterije, virusi, paraziti i njihovi toksini. I konačno, kisela pH vrednost krvi.
Zbog svega navedenog, dr Johana pristupala je lečenju osobe kao celine koju ćini telo, duh i duša. Budvig protokol stoga podrazumevaju promene u ishrani, čišćenje tela od toksina i parazita, jačanje imuniteta.
Budvig dijeta se zasniva i na balansiranju energetskog tela i otklanjanju negativnih emocija koje uzrokuju i druga oboljenja.