Sve društvene mreže bruje o o nanošenju mirisa u slojevima! Zapravo, to podrazumeva kombinovanja različitih parfema kako biste stvorili svoj jedinstveni stil, a ovaj trend nam stiže sa upravo sa Bliskog Istoka. Naime, stotinama godinama unazad devojke bi nanosile pet ili čak šest mirisa kako bi stvorile nešto specifično samo za sebe. Kombinovanje ulja i luksuznih parfema je jedan od načina samoizražavanja.
Mnogi brendovi parfema takođe preporučuju nošenje nekoliko mirisa zajedno. Na primer, brendovi Jo Malone ili Demeter su izgrađeni na ovom konceptu, a sami brendovi često daju preporuke o tome koje opcije je najbolje kombinovati.
Kako slojevito nanositi mirise?
Nanošenje mirisa u slojevima ne znači nužno nanošenje dva parfema direktno jedan na drugi. Možete kombinovati parfem sa losionom, uljem za telo ili parfimisanim lakom za kosu. Ili, na primer, poprskajte jedan miris na vrat, a drugi na zglob.
Ali pre nego što počnete sa eksperimentisanjem, ipak je vredno naučiti nekoliko osnovnih pravila:
- Bolje je delovati na uzlazni način . Bolje je prvo prskati jače mirise. Na ovaj način neće zaglušiti one lakše.Više ne znači bolje .
- Izbegavajte kombinovanje dva previše začinjena i teška mirisa, jer mogu biti previše opojni kada se koriste zajedno.
- Složene kompozicije se dobro slažu sa jednostavnim.
Koji mirisi idu zajedno?
Glavno pravilo slojevitog nanošenja mirisa je odsustvo bilo kakvih pravila kao takvih. Sve zavisi od vašeg iskustva i mašte. Ali postoje neki saveti koji će vam pomoći da prevaziđete strah i započnete ovo zanimljivo putovanje. Mi smo ga isprobali i reakcije su fenomenalne!
Kombinovanjem kompozicija sa zajedničkom dominantnom notom, pojačavamo njen zvuk. Na primer, nota jasmina. Svaki miris jasmina je jedinstven jer je olfaktorna piramida različita za svaki: u jednom slučaju, jasmin je okružen začinima, a u drugom - drvenastim tonovima. Dakle, kombinovanjem dva mirisa sa jasminom, okružujemo ga ne jednim buketom nota, već sa nekoliko, a on, zauzvrat, počinje da se otvara i zvuči svetlije, zanimljivije i dublje.
Možete uzeti kao osnovu ne samo jednu belešku, već porodicu. Recimo, kombinovanje različitih vrsta cvetnih parfema. I kako se budete osećali sigurnije, pređite na kombinovanje mirisa iz različitih porodica.
Kada se kombinuju radikalno različite arome, često se dobijaju prava remek-dela. Teške začine će savršeno razblažiti mineralne i ozonske kompozicije. Slatkoća vanile – sveži citrus. I nežne cvetne kompozicije – strogi vetiver ili gorko-dimljeni pačuli.
Za početak, pronađite bazne parfeme koji su zasnovani na malom broju nota, nazivaju se i mono-aromama. Na njih se mogu nanizati složenije kompozicije – sa vetiverom, amberom, pačulijem ili sandalovinom. U ovom slučaju, verovatnoća dobijanja prijatne mešavine biće mnogo veća nego ako koristite dve složene arome.
Citrusne note su najsvestranije. Dobro se slažu sa cvetnim, drvenastim, toplim i začinjenim kompozicijama. Ali citrus ima prilično suptilni zvuk, zato zapamtite osnovno pravilo o kojem smo govorili gore: prvo intenzivnija aroma, pa tek onda lagana.