Toliko ste iščekivali godišnji odmor, da konačno odete na more, i baš prvi dan - dobijete menstruaciju. Ovo je scenario koji plaši mnoge žene, ali ne mora da znači da je, ukoliko se desi, to kraj uživancije na plaži. Samo kupanje nije problem, ako je more prijatno i ako se poštuju određena pravila.
1. Smemo li se kupati
Ako žena ima uredan ciklus i blaga krvarenja, može se kupati već prvi dan, ali umereno, kratko i uz korišćenje tampona, koji obavezno treba promeniti svaki put nakon izlaska iz vode. Ako su krvarenja jača i obilnija, ipak bi bilo preporučljivo sačekati dan-dva.
2. Možemo li se sunčati
Sunčanje tokom najtoplijeg dela dana, kao i sedenje na vrućim podlogama trebalo bi izbegavati. Ali u kasnim poslepodnevnim satima, kada je sunce slabije, sunčanje je dozvoljeno. Izuzetak su osetljivije žene s jakim krvarenjem, koje bi trebalo da izbegavaju boravak na direktnom suncu - za njih je hlad spas.
3. Da li je pametno odlaganje menstruacije za bezbrižno leto
Ovo rade mnoge žene kako na godišnjem odmoru ne bi bilo neprijatnih iznenađenja. Samo ginekolog može da preporuči neku od metoda odgađanja menstruacije (dakle, moguće je), ali to nikako ne treba raditi na svoju ruku.
4. Može li voda biti previše hladna ili topla za kupanje
Hladna voda može da šteti ženskim polnim organima po pitanju prehlade i upale jajnika, a pogoduje i urinarnim infekcijama. Topla voda izaziva širenje krvnih sudova u telu, pa tako i u materici, što može da izazove obilnije krvarenje.
5. Šta treba da uradimo nakon odmora
Kad se vratite s mora, u slučaju pojave obilnijeg sekreta, peckanja, svraba ili neprijatnog mirisa, bez odlaganja otiđite kod ginekologa. Promena sredine može da poremeti ciklus, a kupanje, mokar kupaći i sedenje na javnim površinama u gaćicama mogu izazvati upalu i gljivične ili bakterijske infekcije koje treba lečiti. Svakako, svaku promenu, ako je ima, treba odmah lečiti.