Tokom trke na Nirburgringu 1976. godine, vozačFormule 1Niki Laudadoživeo je nesreću koja je šokirala ceo svet.

Sve je išlo od ruke ovom svetskom prvaku dok se nije dogodio veliki incident, kada je u drugom krugu trke izleteo sa staze, najverovatnije zbog pucanja ograde. Bolid se pretvorio u buktinju, a Lauda je ostao zaglavljen u njemu. Prijatelji i saradnici su brzo potrčali da ga izvuku, ali opekotine su zahvatile celo telo.

niki-lauda.jpg
Foto: Profimedia

Krv mu se zatrovala od udisanja otrovnih gasova, a čak mu je i sveštenik očitao poslednju pričest kada je pao u komu. Međutim, nekim čudom se izvukao iz nje.

Nakon što je pretrpeo udes na Nirburgringu, dva puta su mu presađivani bubrezi. Prvi bubreg donirao mu je rođeni brat, a pošto mu je organizam odbacio taj bubreg, drugi mu je donirala 30 godina mlađa supruga, stjuardesa Birgit Vecinger koja mu je rodila blizance Maksa i Miju.

nikilauda-2.jpg
Foto: Hartmut Reeh / DPA / Profimedia

Iako su mnogi mislili da neće preživeti, samo šest nedelja kasnije, sa šavovima na glavi, Niki Lauda vratio se "u igru", stigavši četvrti na cilj u trci za Veliku nagradu Italije. Jedinstvena snaga volje vratila ga je u život i u Formulu 1 a na licu i telu ostali su mu trajni ožiljci od nesreće.

Lauda je imao nekoliko operacija kako bi mu očne kapke oporavili da bi ponovo mogli da funkcionišu, imao je opekotine po celoj glavi zbog čega je do kraja života nosio kačket, izgubio je obrve i veći deo desnog uveta. Ipak, ništa od ovoga ga nije sprečilo da se čudesno vrati na stazu.

profimedia0435202468.jpg
Foto: BabiradPicture / Shutterstock Editorial / Profimedia

Kada je preminuo 2019. u 70. godini, zbog pneumonije, otišao je na onaj svet u svom crvenom odelu vozača Ferarija koje je nosio tokom osvajanja svetskih titula 1975. i 1977. godine. Poslednje odelo koje će nositi zauvek. Ta njegova, mnogi bi rekli romantična poslednja želja, mnogo govori o tome šta Ferari predstavlja onima koji su ga vozili i doveli do pobede.