Kakav brak imaju Melanija i Donald Tramp večito je goruća tema. Drugi predsednički mandat oboje su dočekali spremnije: nema više nezgrapnog hvatanja za ruku, a ni mrštenja prve dame.
Ovaj put Melanija je vidno nasmejana, rado sama hvata Donalda za ruku, pleše sa njim i raduje se... Ali eksperti za govor tela videli su ono što mi nismo...
Na samoj inaguraciji desio se momenat koji je ceo svet odmah zapazio: kada se predsednik Tramp nagnuo da poljubi prvu damu Melaniju u obraz, njen šešir sa širokim obodom mu je stao na put, pa je predsednik poljubio vazduh.
Govor tela prve dame Melanije Tramp na inauguraciji izazvao je veliku pažnju.
Blanka Kob, stručnjak za govor tela ovako kaže:
"Predsednik Tramp i prva dama Melanija su jaki i povezani. Kada su stigli u Belu kuću, Tramp i Melanija su zajedno krenuli uz stepenice da pozdrave Bajdenove (za razliku od prvog puta), krećući se u korak jedno s drugim. Njihovi sinhronizovani koraci su prenosili više od samo fizičke koordinacije - to je bio suptilan, ali moćan prikaz emocionalne usklađenosti i jedinstva kao para. Njihov ulazak je poslao jasnu poruku svetu, predstavljajući ih kao kohezivan tim i jačajući njihov imidž kao snažno, povezano partnerstvo.
Međutim, njihov poljubac nije ostavio traga. Tramp je posegnuo za Melanijom i držao je dok se naginjao da je poljubi. Međutim, njen šešir širokog oboda otežavao je direktan poljubac u obraz.
Da bi joj poljubio obraz, Tramp bi morao ili da podigne vrat ili da joj pomeri šešir. Umesto toga, dao joj je poljubac u vazduh, a Melanija se nagnula da ga dočeka, sugerišući da se ova interakcija više odnosi na logističke izazove nego na bilo koji dublji značaj, ali je njihovo držanje za ruke dodalo osećaj povezanosti."
Mark Bouden, još jedan stručnjak za govor tela ovako tumači odnos Melanije i Trampa:
"Melanijin šešir je metafora za njenu ulogu u Beloj kući.
Donald Tramp se suočio sa neočekivanim izazovom u podeli ceremonijalnog poljupca sa Melanijom, jer je njen šešir širokog oboda delovao kao prepreka. Šešir je stvorio i fizički i vizuelni osećaj udaljenosti, štiteći je ne samo od Trampa već i od publike. Bilo je jasno da ovaj trenutak nije bio uvežban; u suprotnom, Melanija bi se možda odlučila za drugačiji modni dodatak.
Šešir može poslužiti i kao metafora za Melanijinu ulogu u Beloj kući. Tokom Trampovog prvog predsedništva, ona je zadržala relativno povučenu ulogu, često se povlačila u drugi plan zajedno sa njihovim sinom Baronom. Ovaj šešir bi se mogao posmatrati kao vizuelni nastavak tog pristupa, što sugeriše da ovaj put planira da ostane podjednako rezervisana u svojim javnim nastupima.
Slika Trampa kako nespretno udara u šešir, nesposoban da se poveže sa njom, suptilno odražava stepen odvojenosti. Bilo namerno ili ne, šešir šalje poruku razdvojenosti – između Melanije i Trampa, između nje i javnosti, a možda čak i između nje i tradicionalne uloge prve dame.
Šešir je delovao kao fizička i vizuelna barijera, ne samo između Melanije i njenog muža, već i između nje i javnosti. Sa zasenčenim očima i delimično zatamnjenim licem, publici je bilo teško da se poveže sa njom. Simbolika je upečatljiva: Melanija je često održavala određenu distancu, i fizički i emocionalno, od reflektora javnosti dok je bila prva dama.
Tramp je uspeo da pređe prepreku koju je predstavljao Melanijin šešir, nagnuvši se da je poljubi u obraz i vrat - mali, ali trijumfalni trenutak za par usred formalnosti ceremonije."
Suzan Konstantin smatra da ovaj put izgleda kao da je Melanija uz Donalda.
"Njeno dosadašnje ponašanje izgleda kao da ona čvrsto stoji uz njega. Ona je komunicirala sa gomilom sa jednom rukom podignutom sa priznanjem i milošću. Melanija se takođe nasmešila i čak je ponekad zablistala dok je hodala pored njega dok su paradirali kroz gomilu.
Poljubac u vazduh i Trampov dečački osmeh pokazuju tračak varnica koje su još uvek prisutne. Ovog puta, svi signali ukazuju na to da su ujedinjeni, zaljubljeni i čvrsti u svom braku."