Legende srpskog glumišta, poput Nede Arnerić, Pavla Vuisića, Miodraga Petrovića Čkalje, Radmile Savićević i Žike Milenkovića, očaravale su publiku širom bivše Jugoslavije raskošnim talentom, uprkos tome što nisu završile Fakultet dramskih umetnosti. Talenat ih je odveo u svet glume, a njihovi afiniteti su bili sasvim drugačiji.
Neda Arnerić, nezaboravna Višnja sa Tašmajdana, upisala je Akademiju za pozorište, film, radio i televiziju sa samo 16 godina, ali ju je napustila kako bi se posvetila snimanju filmova. Ipak, kasnije je diplomirala Istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a nije glumu.
Pavle Vuisić, kultni Paja iz "Kamiondžija" i Milutin Topalović iz "Maratonaca", nije uspeo da upiše Akademiju i okušao se u pravu i novinarstvu pre nego što je postao jedan od najvećih glumaca ovih prostora. Orson Vels ga je nazvao "vulkanom glume", a tokom snimanja "Bitke na Neretvi" poklonio mu je šubaru.
Miodrag Petrović Čkalja, nezaobilazno ime jugoslovenske komedije, napustio je studije veterine i posvetio se glumi. Njegove uloge u "Kamiondžijama", "Paji i Jaretu" i drugim ostvarenjima obeležile su epohu.
Radmila Savićević, prvakinja Beogradskog dramskog pozorišta, zasmejavala je publiku u serijama poput "Pozorišta u kući" i "Srećnih ljudi", iako nije imala formalno glumačko obrazovanje. Svoj talenat je otkrila još u omladinskom pozorištu u Kruševcu.
Živojin Žika Milenković, profesor književnosti, zamenio je katedru scenom i ostvario bogatu karijeru u filmu, serijama i teatru. Njegove uloge u "Srećnim ljudima" i "Porodičnom blagu" ostale su duboko urezane u sećanje publike.
I pokojni Branislav Petrušević Petrući živeo je od glumačkog hleba, a studirao je kibernetiku! On je godinama bio programer, a proslavio se glumom u „Indeksovom pozorištu“.
Slavko Štimac pohađao osnovnu školu nedaleko od Gospića kada je reditelj Obrad Gluščević došao da traži dečaka za glavnu ulogu u svom novom filmu. Premda nije tačno znao šta ga je snašlo Štimac je sa 12 godina glumio mladog pastira Ranka. Od tada su se nizale uloge, a dečaku je bilo najteže da uskladi obaveze oko snimanja s obavezama u školi.
Nije ni sanjao o tome da će postati poznat glumac, ali je upravo svojom skromnošću osvojio srca publike širom bivše Jugoslavije. Iako su se u medijima pojavile informacije da je Štimac diplomirao glumu na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu on je to demantovao izjavivši da nikada nije ni pokušavao da upiše Akademiju.
Zlatko Burić
Film "Vukovi" u kom glavne uloge tumače Bred Pit i Džordž Kluni nedavno je počeo da se prikazuje u svetskim bioskopima, a Zlatko Burić rame uz rame sa njima nosi jednu od glavnih uloga.
Film „Vukovi“ režirao je Džon Vots, a Srbi su nedavno na društvenim mrežama masovno počeli da dele snimak jedne scene. U pitanju je scena obračuna na jednoj svadbi, kada Bred Pit na srpskom jeziku izgovara: “Pi*u materinu”.
Pored Pita se u sceni pojavljuje i hrvatski glumac Zlatko Burić koji se likovima koje tumče Pit i Kluni prethodno obraća sa: “O’ladite, je*em vam!”
“Kasno sam postao glumac. Sebe sam video kao radikalnog kulturnog aktivistu. To me iskustvo formiralo. U toj grupi nismo govorili da smo glumci, govorili smo da smo proizvođači slike, muzike… Jasno je da je to bila gluma, ali nismo o sebi razmišljali kao o glumcima. Meni je to bila neka vrsta redukcionizma… Prvi put doneo sam odluku da sam glumac nakon filma ‘Pusher’, u koji sam i pomalo nevoljno ušao. Taj susret s Refnom, režiserom, bio je odlučujući u mom životu“, rekao je on prošle godine u emisiji „Nedeljom u 2“, prenosi „Dnevnik.hr“.
Burić se svojevremeno sa suprugom Dankinjom preselio u Dansku i tamo radio fizičke poslove, bavio se molerajem. Na pozorišne daske vratio se početkom devedesetih, a kasnije je bio jedan od onih koji su u toj državi držao časove glume izbegličkoj deci, u sklopu pomoći koje je oranizovala tamošnja nevladina organizacija.
Ulogu srpskog narkobosa Mila u filmu „Pusher“ dobija 1996. godina, a za tu ulogu dobio je najprestižniju dansku filmsku nagradu Bodil za najboljeg sporednog glumca.
Više puta je, kako navodi pomenuti medij, naglasio da mu je uvek bila odbojna ideja studiranja, te ni danas nema formalno glumačko obrazovanje.
Iako je do tada u svetu već odigrao brojne uloge, u domovini se prvi put na filmu našao 2014. u „Koscu“. Potom su usledila ostvarenja „Cosmic Sans“, „Ne gledaj mi u tanjir“, „Trougao tuge“, serija „Šutnja“.
U filmu „Trougao tuge“ imao je priliku da glumi sa Vudijem Harelsonom. Ovo ostvarenje proglašeno je najboljim evropskim filmom i u Kanu je osvojilo Zlatnu palmu, a Burić je dobio evropskog Oskara i nagradu Evropske filmske akademije.
Ove umetnike povezivala je ljubav prema glumi i sposobnost da talentom nadoknade sve što formalno obrazovanje možda nije moglo da pruži.
Da li znate pravo ime Eve Ras?