„Pravoslavac sam, al nisam Srbin i Srbi mi to zameraju“ Kad mu je rodno Sarajevo oduzelo stan, fudbaler završio na ulici

U životu je svašta prošao, životnu želju nije ostvario, a u rodni grad se duboko razočarao

Celebrities
Autor:
„Pravoslavac sam, al nisam Srbin i Srbi mi to zameraju“ Kad mu je rodno Sarajevo oduzelo stan, fudbaler završio na ulici
Foto: preentscreen/Youtube

Predrag Pašić, nekadašnja zvezda jugoslovenskog fudbala i član generacije koja je 1979. godine osvojila zlato na Mediteranskim igrama, podigao je buru novom izjavom.

Rođen je u Sarajevu, u istoimenom klubu je i stekao fudbalsko ime i postao najbolji igrač prvenstva SFRJ. Bio je član i Štutgarta, Minhena 1860, a igrao je i za Jugoslaviju na Olimpijskim igrama 1979. godine, kasnije i za A tim SFRJ. Po poreklu je Srbin, ali sebe ne smatra Srbinom. Predrag Pašić otvoreno je pričao o nacionalnoj pripadnosti.

Pašić je u karijeri igrao za tri tima – Sarajevo, Štutgart i Minhen 1860, a najveće uspehe postigao je u dresu bordo-belih.

Sa Sarajevom je osvojio titulu u sezoni 1984/85, a te godine je proglašen za najboljeg igrača prvenstva Jugoslavije.

Predrag Pašić u oktobru će napuniti 66 godina. Najveće ostvarenje mu je titula sa Sarajevom u sezoni 1984/85, kada je proglašen i za najboljeg fudbalera prvenstva SFRJ, a nedavno je istakao i da mu u godinama slave nije ispunjena želja da pređe u Crvenu zvezdu.

"Nisu mi se ispunili dečački snovi. Kao klinac, skupljao sam Džajićeve sličice, znao svaki njegov potez, trudio sam se da ga imitiram koliko je to, naravno, bilo moguće. U svakom slučaju, Džaja je uticao na moj stil igre, a sličnosti je bilo, i tako mi je indirektno pomogao da postanem vrhunski igrač, sa identitetom. E sad, dokle bih dogurao, ne znam, ali bih svakako u dresu Crvene zvezde imao mogućnost da postignem više nego u mom Sarajevu."

Tada nisam znao da je direktiva bila takva i da je uprava Sarajeva morala da sluša gradonačelnika Sarajeva. A onda je morala da ispuni i moje uslove, pa je to bio transfer najveći u istoriji kluba, veći i od onoga koji je potpisao Safet Sušić. Dobio sam stan od 100 kvadrata, poslovni prostor, automobil i 200.000 maraka. Predrag Pašić posle svega, nedavno, ostao je bez stana u Sarajevu - morao je na ulicu jer mu je grad oduzeo stan. O tome je pričao za Glas Srpske.

"Da se razumemo, tu galeriju mi je grad dodelio u posed, a ne u vlasništvo, i ja sam ga pune 34 godine savesno koristio. Bilo je to nakon što je Sarajevo 1985. godine osvojilo titulu prvaka Jugoslavije i kada su me hteli svi klubovi "velike četvorke". Sarajevo nije imalo novca da me zadrži, pa su pronašli tu mogućnost kako bih i dalje nosio bordo dres. Oni su bacili oko na taj prostor, verovatno po nalogu nekog tajkuna."

"U svemu tome je Alkalaj brisan kao vlasnik, a prema nekom novom zakonu, svi prostori bez vlasnika prelaze u ruke opštine. Ja sam tada sudu podneo sve dokaze da se taj prostor i dalje vodi na Alkalaja, pa je galerija vraćena u njegovo vlasništvo, a ja sam nastavio da je koristim. U lažnom postupku, bez mog znanja, sa lažnim dokazima i argumentima, doneseno je rešenje da taj prostor pripada opštini Centar.

Na sve to, traženo je i da platim kiriju za poslednjih pet godina, bez ikakvog dokumenta i osnova, a sudski veštak je na sve to "pronašao" da sam opštini dužan čak 186.000 konvertibilnih maraka. Ponavljam, bez ikakvog ugovora, računa, opomene ili bilo čega drugog. Da bi to naplatili, oduzeli su mi stan koji sam kupio poslije rata sopstvenim novcem i sada je sa suprugom moram na ulicu. Meni je rešenje o oduzimanju drugog stana, slučajno ili ne, stiglo tačno na godišnjicu osvajanja titule prvaka Jugoslavije, pa je verovatno to bio razlog zabune. Taj stan je 1992. godine pripao mojoj prvoj supruzi, koja je tu nastavila da živi sa našom decom."

Pašić je tokom gostovanja na podkastu „Balkan Rules“ govorio o svojoj nacionalnoj pripadnosti:

„Ja nisam bio odgovarajuće „nacionalne pripadnosti“ niti mene to interesuje. Ja sam Bosanac i Hercegovac, pravoslavne veroispovesti. Kad mi Srbi kažu ‘kako to da nisi Srbin?’, kažem im da je tako jer nemam nikoga u Srbiji“, rekao je on.

Potom je dodao:

Ja volim Srbiju, volim i Hrvatsku. Ali ja sam Bosanac, Hercegovac, pravoslavac. U izjašnjavanju mi ne dozvoljavaju da budem Bosanac i Hercegovac – pravoslavac. Moji su otac i majka svi su pravoslavci, ja ne mogu da pobegnem od svog porekla, ali sam ja Bosanac – Hercegovac."

Stil/Glas Srpske/Balkan rules

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs