8 najboljih grickalica za zdravu užinu - nećete biti gladni, a kilogrami će nestajati: Međuobrok je bitan koliko i obrok
Zdravi međuobroci su jednostavan način za održavanje sitosti i energije, ali i postizanje preporučenog dnevnog unosa nutrijenata neophodnih za pravilno funkcionisanje tela i očuvanje opšteg zdravlja
Izvor: Milica Krajnović
Užine i međuobroci su važan deo ishrane, koji omogućava održanje stabilnog nivoa energije tokom dana, što doprinosi produktivnosti, dobrom raspoloženju i smanjenju rizika od prejedanja tokom glavih obroka.
Pored toga, zdravi međuobroci mogu imati uticaj i na opšte zdravlje, zahvaljujući povećanom unosu važnih nutrijenata, poput proteina, vlakana, zdravih masti, vitamina i minerala.
Međutim većina dostupnih gotovih proizvoda koji se često konzumiraju kao užina, poput čipseva, čokoladica, keksa i drugih prerađenih proizvoda, iako su praktičan izbor, vrlo često su veoma nezdrava opcija.
Ove grickalice su obično bogate dodatim šećerima, nezdravim mastima i aditivima, te predstavljaju izvor praznih kalorija bez značajnih nutritivnih koristi.
Slatkiši mogu poslužiti kao brz izvor energije, naglo podižući nivo šećera u krvi, koji potom brzo pada, što izaziva osećaj gladi, nervoze, umora i često vodi prejedanju i zdravstvenim problemima.
Sa druge strane, zdrave grickalice su nutritivno bogate, pružajući proteine, vlakna i zdrave masti, a istovremeno sadrže malo prostih šećera ili soli.
Dobre opcije užine uključuju prirodne sastojke poput orašastih plodova, semenki ili svežeg povrća, koji obezbeđuju energiju i dugotrajan osećaj sitosti.
8 predloga zdrave užine
1. Edamame
Edamame, odnosno mladi plodovi soje, postaje sve popularnija namirnica zbog svog blagog ukusa, zdravstvenih koristi i jednostavne pripreme.
Poznato je da je soja namirnica izuzetno bogata kvalitetnim proteinima, a pored proteina, edamame nudi i veliku količinu vlakana i dobrih masti.
Kombinacija ovih nutrijenata čini edamame savršenim izvorom za zdravu užinu ili međuobrok, budući da kombinacija proteina, vlakana i dobrih vlasti pruža dugotrajan osećaj sitosti.
Pored toga, edamame se veoma jednostavno priprema, kuvanjem u blago posoljenoj vodi ili na pari.
2. Pečene ili sušene leblebije
Pečene ili sušene leblebije mogu se kupiti u prodavnicama zdrave hrane ili pripremiti kod kuće, pečenjem u rerni.
Ova hrskava i ukusna grickalica bogata je biljnim proteinima i vlaknima, i ne izaziva nagle skokove šećera u krvi.
Leblebije su daleko zdravija, a ništa manje ukusna alternativa industrijskim čipsevima i krekerima.
Za razliku od ovih visokokaloričnih proizvoda koji sadrže mnogo soli, masti i aditiva koji mogu imati negativan uticaj na zdravlje, leblebije su bogate različitim hranjivim materijama.
Neke od njih uključuju mangan, folat, gvožđe, cink, magnezijum, selen i kalijum.
3. Sveže povrće sa humusom
Sveže, sirovo povrće poput šargarepe, paprika i štapića celera savršeno se kombinuje sa humusom za osvežavajući i hranljiv međuobrok.
Povrće je bogato vlaknima, vitaminima i antioksidansima, dok je humus, namaz koji vodi poreklo sa bliskog istoka, napravljen od leblebija, maslinovog ulja i tahinija, te sadrži zdrave masti i proteine.
Ova kombinacija pruža balans ukusa i nutritivnih vrednosti, idealna za užinu tokom dana.
4. Orašasti plodovi i semenke
Orašasti plodovi, poput badema, oraha, lešnika ili golice, su praktični za konzumaciju, a istovremeno sadrže izuzetno širok spektar hranjivih materija.
Pre svega, orašasto voće i različite vrste semenki su bogate zdravim mastima, neophodnih regulaciju hormona i drugih telesnih funkcija.
Pored toga, dobre masti mogu pomoći u situacijama kada je hdl holesterol nizak i na taj način unaprediti kardiovaskularno zdravlje.
Masti i vlakna u orašastim plodovima i semenkama takođe pružaju dugotrajan osećan sitosti, pa mogu biti od koristi za regulaciju telesne težine.
Kada je reč o vitaminima i mineralima, ova grupa namirnica ističe se po visokom sadržaju magnezijuma i vitamina E.
Ipak, budući da su u pitanju visokokalorične namirnice, sa njihovim unosom treba biti umeren. Šaka orašastih plodova je dobra mera za zdrav međuobrok.
5. Crna čokolada
Crna čokolada sa visokim udelom kakao delova, od najmanje 70%, predstavlja zdraviju alternativu u odnosu na mlečne ili belе čokolade.
Kakao je odličan izvor antioksidanasa, posebno flavonoida, koji mogu pružiti koristi po zdravlje srca i krvnih sudova, budući da mogu poboljšati cirkulaciju i sniziti krvni pritisak..
Pored antioksidanasa, čokolada s visokim sadržajem kakaa sadrži magnezijum, bakar i gvožđe.
Ne treba zanemariti ni činjenicu da tamna čokolada sadrži znatno manje šećera u poređenju s mlečnom čokoladom, što znači da izaziva manji skok i pada nivoa šećera u krvi.
Umerena konzumacija, od nekoliko kockica crne čokolade dnevno, može zadovoljiti potrebu za slatkim, istovremenu pružajući važne nutrijente.
6. Energetske kuglice
Energetske kuglice se lako nose i konzumiraju, pa su praktične, a istovremeno i veoma hranjiva užina, koja se lako priprema kod kuće.
Uobičajeni sastojci energetskih kuglica su ovsene pahuljice, urme, orašasti plodovi i kakao prah.
Ovakva kombinacija je odličan izvor prirodnih šećera, zdravih masti i vlakana, koja pruža dugotrajnu energiju i predstavljaju zdraviju zamenu za industrijske slatkiše.
7. Kokice
Kokice pripremljene bez ulja i sa malo soli su lagan i niskokaloričan međuobrok bogat vlaknima, koji doprinosi osećaju sitosti i podržava zdravlje digestivnog sistema.
Za razliku od kokica koje se mogu naći na policama supermarketa, koje obično sadrže velike količine soli, masti i drugih dodataka, domaće pripremljene kokice bez dodataka predstavljaju zdravu alternativu.
Izostanak velike količine ulja i soli može se nadoknaditi dodavanjem začina poput paprike, belog luka ili nutritivnog kvasca.
Ovi dodaci ne samo da će unaprediti ukus kokica, već će pružititi i dodatne zdravstvene koristi.
8. Voće sa puterom od orašastih plodova
Lista najboljih zdravih užina ne bi bila kompletna ukoliko pažnju ne bi dobila i kombinacija voća, poput jabuka ili banana, sa puterom od orašastih plodova, poput kikirikija, badema ili lešnika.
Voće je prirodno bogato vlaknima i vitaminima, dok puter od orašastih plodova obezbeđuje zdrave masti i proteine, što produžava osećaj i stabilizuje nivo insulina i šećera u krvi.
Najzdravija varijanta ove užine podrazumeva upotrebu putera od orašastih plodova koji ne sadrže ništa osim samih orašastih plodova.
Dodaci poput ulja, šećera ili aroma mogu u velikoj meri smanjiti koristi ovog veoma zdravog namaza.
Stil / dijeta.net