6 najvažnijih vitamina i minerala za jak i zdrav mozak: Neophodni su za normalno funkcionisanje nervnog sistema

Donosimo vam 6 najvažnijih vitamina i minerala za jak i zdrav mozak.

Objavljeno: 24.10.2024. 15:34h
Foto: Shutterstock

Ljudski mozak je najsloženiji sistem ljudskog tela i kao i svim drugim organima potrebni su mu neophodni mikroelementi. Neuravnotežena ishrana doprinosi riziku od psihičkih i fizičkih poremećaja, ranog početka starenja i drugih poremećaja. Postoje korisne supstance koje podržavaju zdravlje i rad ljudskog mozga.

Nedostatak ovih šest mikroelemenata dovodi do progresivnog oštećenja moždane aktivnosti. Sa povećanjem količine hranljivih materija u ishrani koje podržavaju funkciju mozga, primetno je povećanje takvih pokazatelja intelektualne aktivnosti kao što su pamćenje i erudicija.

foto: Shutterstock

1. Vitamin C

Najveća količina askorbinske kiseline zabeležena je u hipofizi, dodatku mozga, njen sadržaj je bio 400 mg/kg. Ovaj moćni antioksidans je važna komponenta u proizvodnji neurotransmitera dopamina – hormona radosti, on takođe služi za zaštitu moždanih ćelija od uništenja tokom oksidativnih reakcija.

Ljudsko telo nije u stanju da reprodukuje vitamin C, pa mu je potrebna stalna dopuna hranom. Dnevna doza potrebna telu je približno 90 mg. Ovaj element u tragovima se nalazi u velikim količinama u tamnozelenom povrću i citrusnom voću

2. Cink

Značajna količina cinka otkrivena je u određenim grupama pojedinih vlakana nervnog tkiva, koja se nalaze samo u prednjem delu mozga (prosencephalon). Naučnici još uvek proučavaju značaj cinka u regulisanju normalne moždane aktivnosti. Ali sada samouvereno izjavljuju da nedovoljna količina ovog metala izaziva rizik od mnogih neuroloških i psiho-emocionalnih poremećaja.

Tako su kod osoba sa dijagnozom senilnog opadanja i Parkinsonovog sindroma, pregledima utvrđeni poremećaji homeostaze cinka. Bogati izvori prirodnog cinka su semenke bundeve, govedina i škampi.

foto: Shutterstock

3. Kalcijum

U ljudskom telu, kalcijum je jedan od najvažnijih elemenata. Ima istaknutu ulogu u mehanizmima prenosa nervnih impulsa. Nedostatak je retkost, jer se velike rezerve nalaze u koštanom tkivu, ali neuravnotežena ishrana i uzimanje određenih lekova mogu smanjiti količinu u organizmu. Ovo će značajno narušiti zdravo funkcionisanje mozga.

4. Grupa B – tiamin

Ovi mikroelementi su posebno neophodni za normalnu aktivnost mozga. U mozgu, tiamin se nalazi u značajnim količinama u nervnim vlaknima i neophodan je za dobru nervnu provodljivost. Nedostatak vitamina B1 dovodi do značajnog oštećenja pamćenja, što se primećuje kod hronične zloupotrebe alkohola, side i drugih patologija.

foto: Shutterstock

5. Folna kiselina

Vitamini B9 su potrebni za sintezu aminokiselina i proizvodnju neuronskih vlakana. Bolesti povezane sa njegovim nedostatkom češće su u detinjstvu. Studije na životinjama su pokazale da konzumiranje folne kiseline značajno poboljšava pamćenje.

Vitamin B9 je komponenta grupa kao što su folati, njihovi bogati izvori su biljni proizvodi: spanać, neke mahunarke, špargle; U organizmu se većina rezervi B9 nalazi u jetri, pa je ako je oštećena moguć njihov nedostatak.

6. Element magnezijuma

Ova supstanca pretvara vitamine B i mnoge mikroelemente u aktivni oblik, odnosno velika većina korisnih supstanci počinje da deluje tek kada se magnezijum snabdeva hranom. U studijama na životinjama, pokazalo se da prisustvo magnezijuma poboljšava fizičke performanse i dugotrajno pamćenje.

Važno je znati da morate održavati ispravnu ravnotežu kalcijuma i magnezijuma kako ne biste izazvali povećanu nervnu razdražljivost. Nedostatak bilo kog od ovih elemenata povećava verovatnoću neuroloških bolesti.

Bonus video: