Velika greška
Lečenje prepustite lekarima, a ne internetu: Što duže budete čekali da dobijete pravu dijagnozu, bolest je teže lečiti
Doktori apeluju na pacijente da, kad su bolesni, dođu u ordinaciju, bez obzira na dijagnozu koju su našli na Guglu, da budu potpuno iskreni kad pričaju o problemu i da postave sva pitanja koja ih interesuju
Autor:
Umesto da lekaru pomognu da postavi dijagnozu, mnogi pacijenti se stide i često zbog toga lažu doktora. To ne samo da utiče na lošu dijagnostiku već može da ozbiljno ugrozi vaše zdravlje. Zato lekari savetuju da u njihovoj ordinaciji ne razmišljate o sramoti, već o onome što je dobro za vas. Evo šta vam doktori preporučuju pre nego što odlučite da zatražite njihovu pomoć.
1. Dođite otvorenog uma
Sve veći broj ljudi dijagnozu traži na internetu. Ali to što imate veb-dijagnozu, ne znači da ne treba da posetite lekara, on jedini zna šta je najbolje za vašu boljku, a informacije na Guglu mogu da budu potpuno netačne. Doktori su prošli višegodišnji obrazovni sistem, koji ih je naučio da postavljaju prava pitanja i da objektivno gledaju na ono što pacijenta muči. Jedino on vam može dati najispravniju terapiju.
2. Budite iskreni
Svrha vašeg dolaska nije da ostavite dobar utisak na lekara. Neki pacijenti imaju sklonost ka preterivanju, pa lažu doktore, a neki se stide da ispričaju sve o svojim tegobama, pa te delove preskaču. Cilj posete doktoru trebalo bi da bude razgovor o stvarnom stanju i dobijanje informacija o tome šta treba da učinite da biste ostali ili postali zdravi. Zapamtite, što duže budete čekali da dobijete pravilnu dijagnozu, bolest je mnogo teže lečiti.
3. Zapišite sva pitanja i ponesite ih
Najzdraviji su oni pacijenti koji dođu s napisanim pitanjima. Na taj način nećete zaboraviti da kažete neki važan simptom ili da postavite pitanje. Zato nekoliko dana pre odlaska kod doktora zapisujte sve ono što biste želeli da ga pitate, naročito ako ste stariji, jer se može desiti da nešto važno zaboravite kad uđete u ordinaciju.
4. Recite koje vitamine i dodatke ishrani uzimate
Možda vam se čine bezopasni, ali uvek recite doktoru da ih uzimate. Višak vitamina može da se taloži u organima, a neki vitamini i dodaci ishrani utiču i na delovanje lekova. Zato je važno da doktor i to zna.
5. Ako prestanete da uzimate lek, obavestite lekara
Čim se osećate malo bolje, bacate propisane tablete? To ne treba da radite. Nagli prekid terapije može da stvori ozbiljne probleme po vaše zdravlje. Sem toga, vaš doktor mora da zna da ste prestali da uzimate lekove, jer tako neće steći pogrešnu sliku o vašem zdravstvenom stanju. Terapiju uvek treba popiti do kraja iako vam je pre toga zdravstveno bolje.