Nutricionistkinja Ivana objašnjava ko ne sme da jede dinju? Za dijabetičare je idealna, a za ljude s ovim tegobama pakao
Detaljnije o njenim benefitima, govorila je nutricionistkinja Ivana Mišić
Autor:
Kada se radi o ishrani, mnogi i ne znaju da pojedine namirnice nisu samo ukusne, već i veoma zdrave. Jedna od njih jeste i slatka, sočna dinja, koja je prepuna vitamina C, B6, magnezijuma i drugih.
Detaljnije o njenim benefitima, govorila je nutricionistkinja Ivana Mišić:
- Iako je glavni sastojak voda, čak 90 posto, dinje su veoma hranljive i bogate vitaminom C, kalijumom, beta karotenom, naročito one sorte koje imaju narandžast plod.
Sadrže dosta bioflavonoida, karotenoida i drugih biljnih pigmenata, koji štite od kardiovaskularnih i drugih bolesti. Poseduju brojne minerale kao što su tiamin, niacin, vitamin B6, folnu kiselinu, gvožđe, magnezijum, bakar, kalijum, mangan i fosfor.
Semenke koje su jestive sadrže vlakna, proteine i omega tri masne kiseline.
Dinja može da pomogne u pravilnom upravljanju dijabetesom, jer ima nizak glikemijski indeks 4 (četiri). Nisko glikemijsko opterećenje znači i sprečavanje skoka šećera u krvi, stoga se preporučuje kod ishrane dijabetičara.
Kada kupujete, birajte dinju koja je čvrsta, teška i simetrična, a bez mekih tačkica ili oštećenja. U današnje vreme, većina voća može da se kupi tokom cele godine. Ipak, slatkoća i sočnost će zavisiti od sezone kojoj to voće pripada. Pre sečenja dinje, potrebno je dobro oprati koru (spoljašnji deo) da bi se smanjio rizik prenošenja salmonele na meso (unutrašnji deo).
Ko treba da izbegava dinju?
Osobe kojima su prepisani beta blokatori treba umereno da konzumiraju dinju zbog visokog sadržaja kalijuma - zaključuje nutricionistkinja.