Ako imate aritmiju ovih 7 stvari morate da znate: Zašto se javlja i kako se leči?

Aritmija je kardiovaskularna bolest i mnogi ljudi nisu ni svesni koliko je ona u stvari opasna

Objavljeno: 18.07.2024. 09:55h 10:06h
Autor:
7 stvari koje morate znati o aritmiji, Foto: Shutterstock

Evo šta treba da znate o aritmiji:

1. Šta znači aritmija?

Aritmija je poremećaj normalnog ritma otkucaja srca i promena izvora uzbuđenja srca. Ova bolest takođe uključuje poremećaje provodljivosti impulsa.

2. Aritmija je ubrzan rad srca?

Pogrešno je verovati da je svaki ubrzan rad srca znak aritmije. Razlog za ubrzani rad srca može biti fizička aktivnost ili emocionalno stanje u određenoj situaciji (strah, stres, plivanje, trčanje itd.).

3. Koje znakove treba da tražim i kako da dijagnostikujem bolest?

Najbolji način da se utvrdi prisustvo bolesti je da se uradi elektrokardiogram u vreme napada. Ovo je najtačniji metod za procenu otkucaja srca, njegovog izvora i ispravnosti impulsa. Pregled kod kardiologa je obavezan. Lekari koriste instrumentalne tehnike - EKG (elektrokardiogram) ili EKG praćenje. U poslednjem slučaju, pacijent mora stalno da nosi poseban uređaj za snimanje EKG-a u normalnom svakodnevnom životu. Ovaj pristup omogućava specijalistu da izvuče prave zaključke i propisuje adekvatan tretman.

foto: Shutterstock

4. Može li bolest biti asimptomatska?

Da, moguće je. Ovo se naziva paroksizmalna ili uporna aritmija. Konsultacija sa lekarom neće biti suvišna ni ako se osećate dobro, ali imate nepravilan srčani ritam.

5. Zašto je bolest opasna?

Aritmija može ili ne mora da ugrozi život osobe. Na tok bolesti utiču i prateće bolesti. Procena stanja pacijenta vrši se isključivo na individualnoj osnovi, jer se kod svake osobe aritmija može javiti na drugačiji način i imati drugačiju prognozu.

6. Šta uzrokuje aritmiju?

Postoji nekoliko razloga za razvoj ove bolesti:

  • bolesti srca (urođene ili stečene);
  • visok krvni pritisak;
  • neuspeh u ravnoteži elektrolita;
  • promene u hormonskom statusu;
  • prisustvo pratećih zdravstvenih problema;
  • loše navike.

Svi gore navedeni faktori mogu doprineti povećanju srčane frekvencije.

foto: Shutterstock

7. Koje preventivne mere postoje?

Glavna prevencija je održavanje zdravog načina života:

  • pravilna ishrana;
  • odbijanje loših navika;
  • umerena fizička aktivnost;
  • održavanje normalne težine.

Posmatrajući ove uslove, biće moguće normalizovati funkcionisanje srca. Ali takođe je važno da se podvrgnete redovnom pregledu kod specijaliste, posebno ako se pojave alarmantni simptomi.

8. Kako lečiti bolest?

Lekari koriste različite metode lečenja, ali glavne su:

  • medicinski (konzervativni) – specijalista propisuje lekove koji mogu da eliminišu problem ili eliminišu verovatnoću komplikacija.
  • hirurška - radiofrekventna ablacija se smatra efikasnom niskotraumatskom tehnikom kod visokog otkucaja srca (tahiaritmija), pri čemu se na butini probija sud i kateter se prenosi direktno u srce, a uz pomoć rendgenskih zraka lekar prati stanje organa na ekranu uređaja u vidu 3D modela, tražeći problematičnu oblast i uništavajući je pomoću radiofrekventne struje.

Naprotiv, kada se broj otkucaja srca smanji, ugrađuje se električni pejsmejker koji šalje određene impulse srčanom mišiću, zbog čega organ počinje normalno da funkcioniše.

Metodu lečenja propisuje specijalista nakon potpunog pregleda pacijenta na individualnoj osnovi.