5 VEŽBI KOJE NAJBOLJE POMAŽU KADA LEĐA ZABOLE: Istežu kičmu, smanjuju bol, popravljaju držanje - doktori ih preporučuju
Pomoću određenih korektivnih vežbi, ali i načina ponašanja možemo izbeći trajno oštećenje kičme
Autor:
Bol u leđima je jedan od najčešćih razloga zbog kojih ljudi traže medicinsku pomoć ili propuštaju posao, vodeći je uzrok invaliditeta širom sveta.
Na sreću, različite mere mogu pomoći u sprečavanju ili ublažavanju većine epizoda bolova u leđima, naročito za ljude mlađe od 60 godina. Hirurška intervencija je retko potrebna za lečenje bolova u leđima.
Preventiva je najbolji lek. Aktivnosti koje se rade svakodnevno u radnom okruženju se najčešće obavljaju pogrešno. Višečasovno sedenje i nedovoljno fizičke aktivnosti su glavni uzročnici kod lumbalnog sindroma ( bol u slabinskom delu kičme).
Korektivni programi vežbanja, terapeutske vežbe su najbolji način da se ojačaju ekstenzori kičmenog stuba. Ova grupa mišića je zadužena za stabilnost ledja i trupa. Lagani pokreti sa više stezanja u ekscentričnim fazama su najbolja preventiva.
Kontinuitet u sprovodjenju programa vežbi uz pravilno izvođenje dnevnih aktivnosti može da spreči nastanak lumbalnog sindroma i oštećenja koja nastaju na ovom delu leđa.
Bol može da varira od bolova u mišićima do osećaja pucanja, peckanja ili uboda. Takođe, bol može da se spušta i niz noge. Savijanje, uvijanje, podizanje, stajanje ili hodanje mogu pogoršati situaciju.
Poželjno bi bilo posetiti lekara ukoliko bol:
- Traje duže od nekoliko nedelja,
- Ne poboljšava se mirovanjem,
- Širi se niz jednu ili obe noge, (posebno ako bol ide ispod kolena),
- Izaziva slabost, utrnulost ili peckanje u jednoj ili obe noge,
- Uparen je sa neobjašnjivim gubitkom težine.