Simbol Kosova i ženske sreće
OVAKO SE GAJI BOŽUR: Najlepši majski cvet donosi sreću!
Ako mu posvetite malo pažnje na početku, svake godine cvetati sve raskošnije
Autor:
Božur je višegodišnja žbunasta, drvenasta i zeljasta biljka, koja se najčeće gaji zbog svojih dekorativnih cvetova. Ako ste jedan od onih uzgajivača cveća koji ne voli da svakog proleća iznova presađuje biljke u svojoj bašti onda je idealno cveće za vas božur. On može da cveta godinama, bez pauze.
Božur je cveće koje uspeva na plodnom zemljištu slabo kisele reakcije i umerene vlage. Otporan je na niske temperature i u našim klimatskim uslovima dobro prezimljava.
S obzirom na to da je božur višegodišnja biljka, zemljište se mora dobro pripremiti pre sadnje dodavajnjem organskih (stajnjak) i mineralnih đubriva.
Za dobar rast dubokog korena koji će davati brojne i kvalitetne cvetove, treba pre osnovne obrade uneti 30 t/ha stajnjaka i 400 do 500 kg/ha NPK 8:16:24 i zaorati.
Božuri se razmnožavaju deljenjem korena i sadnjom mladih reznica u dobro pripremljenu zemlju isključivo u jesen, od sredine septembra do sredine oktobra, a posebnu pažnju treba obratiti na dubinu sadnje. Mladi pupoljci se pokrivaju slojem zemlje od 3-5 cm. Razmak sadnje je 70 x70 cm ili 50 x70 cm.
Mere nege zasada božura se odnose na zaštitu od korova i bolesti kao i okopavanje i unošenje od 150 – 200 kg/ha mineralnog đubriva NPK 15:15:15 kada biljke niknu. Posebna pažnja se biljkama poklanja u prvoj godini gajenja, gde se odstranjuju svi cvetni pupoljci kako bi se stimulisao rast nadzemnih i podzemnih vegetativnih organa. U drugoj godini se ostavljaju samo 1 do 2 cveta po biljci. U trećoj i narednim godinama odstranjuju se postrani izdanci i ostavljaju se 5-7 cvetova po biljci.
Berba cvetova božura se obavlja u maju i junu, i u zavisnosti od sorte traje 2-5 nedelje. Cvetovi mogu da se čuvaju na temperaturi od 2-5 stepeni (u hladnjači) i do 14 dana.
Veruje se da božur donosi sreću ženama, i blagostanje u celu porodicu. Više o tome saznajte OVDE.