visok krvni pritisak
Kardiolozi upozoravaju: Ove vrste joge nikako ne smete izvoditi ako imate hipertenziju!
Meditacija može da pomogne u borbi sa visokim krvnim pritiskom, ali treba znati da nisu sve vrste vežbi za vas
Autor:
Visok krvni pritisak je jedna od najmasovnijih bolesti današnjice, a skokove pritiska najčešće uzrokuje stres.
Zato je veoma važno kontrolisati stres. Jedan od načina koji vam može u tom pomoći je praktikovanje joge, pokazala su istraživanja.
Svetska zdravstvena organizacija je prepoznala značaj joge kao suplementarne i komplementarne terapije, te je preporučuje kao preventivnu metodu kod visokog krvnog pritiska.
Međutim, nisu sve tehnike koje se preporučuju za opuštanje pogodne za osobe s hipertenzijom, upozoravaju kardiolozi.
Maligna hipertenzija: Ovako ćete prepoznati najgori oblik visokog pritiska!
"Vrste joge koje zahtevaju da duže vreme ostanete u istom položaju zahtevaju i puno snage, te stoga kod pojedinaca mogu da podignu krvni pritisak, ističe nemačka organizacija za srce u časopisu Herz Heute.
Sa druge strane, stilovi joge koji uključuju puno kretanja, poput hatha joge ili hasyje, bolji su izbor za osobe s visokim krvnim pritiskom.
Za njih su naročito dobre vežbe disanja i progresivno opuštanje mišića. Jednostavne su i možete ig primeniti u svakodnevnu rutinu vežbanja.
Tokom izvođenja vežbi joge naročito treba obratiti pažnju na disanje.
Kontrolom disanja znatno se poboljšava opuštenost mišića, ali istovremeno postiže smirenost i staloženost uma.
Kada je telo opuštenije smanjuje se krvni pritisak u krvnim sudovima, te krvni pritisak pada. Vrlo važan aspekat joge je upravo njeno delovanje na fizičkom, psihičkom i mentalnom planu.
Joga pristupa pojedincu kao celini. S obzirom na to da se hipertenzija smatra psihosomatskim poremećajem, jasno je da joga pruža mogućnost delovanja na regulisanju na više nivoa.
Od stadijuma hipertenzije zavisi hoće li joga biti dopunsko ili osnovno sredstvo lečenja i kakav će biti volumen i intenzitet vežbanja, te je potrebno savetovanje sa lekarom.