Proces pravljenja ukusnog likera od jagoda nije komplikovan. Savetujemo da birajte samo zrele crvene i čvrste baštenske ili šumske jagode.
I ako se kod nas ne pravi tako često poput nekih drugih likera kao što je od oraha ili trešanja, liker od jagoda ima posebnu, prijatnu i neodoljivu aromu.
PRIPREMA JAGODA
Za pripremu likera važno je odabrati dobre sorte. Koriste se dve najosnovnije vrste: šumske jagode i baštenske jagode.
Jagode za liker je potrebno brati pre potpunog sazrevanja, a računa se da je to kada je 1/4 ploda još zelena, a ostatak crven. Berba počinje krajem maja meseca i traje ceo jun, a kod nekih sorti i do početka jula.
Preporučljivo je brati ih dok je suvo vreme, tako da se plod pažljivo otkine sa celom stabljikom. Na ovaj način manje će se oštetiti i plod i sama biljka. Ukoliko prerada nije u kratkom roku, treba ih čuvati na temperaturi -5 - 0°C. Na ovaj način im se produžava vek trajanja, pa se mogu čuvati i do 30 dana.
Ako nemate svoju baštu, sve veće prodavnice ili pijace nude jagode od ranog proleća do kasnog leta, samo pazite da ne kupite prezrele i oštećene plodove.
RECEPT ZA LIKER OD JAGODA
Pripremili smo jednostavan recept za pravljenje domaćeg likera, a sve što vam treba su četiri sastojka i malo dobre volje.
Definitivno najjednostavniji recept za klasični liker od ova 4 sastojka sa navedenim odnosima će rezultirati 1,5 l ukusne tečnosti.
SASTOJCI
- 0,5 kg jagoda
- 0,5 l vode
- 0,4 kg šećera
- 0,5 l domaće rakije
PRIPREMA
- Jagode je potrebno prvo oprati, pa iseći na manje komade i staviti u teglu.
- Ređajte red jagoda, red šećera i ponavljajte postupak dok ne potrošite jagode.
- Na kraju sve sastojke prelijte rakijom.
- Zatvorite teglu i ostavite je na sunčanom mestu.
- Smešu treba povremeno protresti.
- Posle 3 nedelje dodajte šećer koji ste prokuvali u 1 l vode.
- Sve zajedno treba flaširati i ostaviti da odstoji najmanje 3 meseca.