Plač: Jedini jezik kojim beba komunicira

Plač je jedini jezik kojim beba govori po rođenju. Iako, naizgled "siromašnim vokabularom", ona uspeva da vam kaže sve što želi, i to upravo kroz plač.
Vaše dete & vi
11:44h
Plač: Jedini jezik kojim beba komunicira
Foto: Shutterstock

Dok su još uvek mala, deca plačem ostvaruju komunikaciju sa okruženjem. Bilo da žele da vam se požale na nešto, bilo da jednostavno traže vašu pažnju, bebe će iz sve snage zaplakati. Najčešće je glavni razlog za to zadovoljavanje osnovnih potreba. Dakle, deca najpre plaču kada su: gladna, žedna, nenaspavana, umorna, kada im je dosadno i kada su bolesna. Jedini način da ih umirite u tim trenucima, jeste da im date ono što žele. Stoga, kada je beba gladna, nahranite je i prestaće da plače.

Međutim, šta ukoliko beba neutoljivo plače iako je nahranjena, okupana, čista i mirišljava? Prema rečima pedijatara, plač ničim izazvan sasvim je prirodna i normalna pojava kod dece. Stoga, nema razloga za brigu i osećanje krivice da nešto ne radite kako treba. Verovatno bi vas više zabrinulo da dete ne plače.

Morate imati na umu da je svako dete ličnost za sebe. Tako, naizgled, malo stvorenje, a toliko zahtevno i temperamentno. Tačno zna šta voli, a šta ne. Ne treba da vas brine ukoliko beba vaše prijateljice ne plače kada se kupa, u odnosu na vašeg mališana od koga odzvanja cela soba. Neko dete plače mnogo, neko malo, neko je lakše umiriti, a neko teže. Kada jednom upoznate sve vrste plača vaše bebe, znaćete šta joj je potrebno i kako da je utešite. Da biste razumeli jezik kojim ona govori, potrebno je dosta strpljenja i vremena. Tajna je u posmatranju. Probajte razne načine da je utešite i umirite, dok ne dođete do onog blagotvornog po vašu bebu. Kada u tome uspete, ostanite dosledni. Bebe ne vole da im svakodnevno menjate već ustaljeni ritual spavanja, kupanja, hranjenja, igranja i šetnje. Ako ste je navikli da spava uz tihu muziku i bez vašeg ljuljanja, tako i nastavite. Na tom putu, napetost i nervoza su nezaobilazna pojava kod svih majki. Što opuštenije i staloženije budete, to će i vaš mališan biti. Međutim, ukoliko brinete zbog stalne uznemirenosti vašeg deteta, posetite lekara. Obrasci plakanjaDoktor En Dins je ukazao da postoje obrasci plakanja. Naime, vrhunac plakanja je u prva tri meseca života, a bebe najčešće plaču dok su stare 6 do 7 nedelja. Tipična beba najjače plače u rano veče, mada će plakati i u drugo doba dana. Istraživanja su pokazala i da gotovo četvrtina svih beba ima epizode neprekidnog plakanja kada nema očiglednog razloga za suze. Nema razlike u polovima kada je plač u pitanju - podjednako plaču i devojčice i dečaci. Inače, novorođenče sve do starosti od 3 do 12 nedelja ne može da proizvede suze. Razlog za to je to što suzni kanal uklanja višak tečnosti iz suznih žlezda pre nego što se preliju.

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs