"NADARENA DECA NE IDU NA 5 TRENINGA I KURSEVA, VEĆ RADE SAMO OVO": Ranko Rajović upozorava na veliku RODITELJSKU GREŠKU

Darovita deca su ona koja se igraju i imaju vremena za sebe, smatra čuveni stručnjak za dečji razvoj

Vaše dete & vi
Autor:
"NADARENA DECA NE IDU NA 5 TRENINGA I KURSEVA, VEĆ RADE SAMO OVO": Ranko Rajović upozorava na veliku RODITELJSKU GREŠKU
Šta rade darovita deca po ceo dan, Foto: Printscreen/youtube/ NTC sistem ucenja

Naš čuveni stručnjak za razvoj dece, doktor Ranko Rajović govorio je kako prepoznati da li je vam je dete nadareno, i prokomentarisao današnji trend upisivanja dece na brojne aktivnosti, kurseve i sportove. On ističe svoj jasan stav povodom toga:

"Bio sam predsednik Mense, pa sam unutar Mense napravio odsek za darovite. To su potpuno normalna i zdrava deca, i tada sam video da skoro niko od njih nije išao na pet aktivnosti, tipa balet, košarka, engleski, francuski i ne znam šta sve roditelji rade. To su deca koja su se igrala. Imala su jednu aktivnost koju vole. I tada govorim roditeljima - gledajte šta dete voli, dajte da ide na jednu, možda na dve aktivnosti. Ali, da ide svaki dan programirano na pet, šest aktivnosti - nema od toga ništa. Dete mora da ima vreme za sebe" - istakao je doktor u emisiji "Dok anđeli spavaju".

Doktor Rajović napominje da roditelji ne treba da "rešavaju dečiju dosadu" time što će ih upisivati na razne aktivnosti. Štaviše, on čvrsto veruje da je dosada veoma važna za razvoj.

"Jedno od velikih grešaka je dosada. Mi imamo dete koje kaže: "Mama , dosadno mi je" i mama trči, 220 kanala dečijih, ili tata daje najnovije video igrice. A mi kad smo bili mali kad je nama bilo dosadno, da li je nama neko pomagao? Setimo se - niko. Ako bismo rekli našim roditeljima da nam je dosadno rekli bi nam - "idi igraj se". Mi smo se igrali, pa smo prelazili 5,6 km zbog igre da bismo se igrali i pobedili dosadu. I mi smo naučili da pobedimo dosadu. Naše dete to ne zna. I šta je posledica? Dete koje ne zna samo da reši svoju dosadu, to dete nauči odmah sve i sada. I ako nešto ne može, prag tolerancije je nula, frsutracija visoka. Imaćete situaciju da dete fizički napada svoje roditelje ako nešto ne može," ispričao je doktor, a prenosi Yumama.

Kroz dosađivanje, dete se uči i samostalnom pronalaženju rešenja:

"Mora dete da donese odluku, da bude samostalno, neki izazov da ima, da reši neki problem. Dete tako polako dobija hormone sreće i zadovoljstva jer je uspešno rešilo neki zadatak. I to je posao roditelja, da pomognu detetu da samo reši dosadu i da nauče dete da donosi odluke."

Bonus video:

Pratite Stil magazin na facebook:
https://www.facebook.com/Stil.kurir.rs