Često se nered u stanu javlja zbog nedostatka vremena vlasnika, jer je iz jednog ili drugog razloga teško posvetiti ceo vikend čišćenju. Međutim, nije potrebno provesti ceo dan čisteći – dovoljno je napraviti plan i držati ga se.

Sve na svom mestu

Počnite sređivanje tako što ćete se složiti po gomilama nereda i razbacanih stvari. Nepotrebne i prljave stvari bacajte bez milosti – pošaljite ih na pranje, stavite na police ono što je u dobrom stanju. Operite sudove i obrišite ploču za kuvanje i radnu ploču u kuhinji.

shutterstock_1990864967.jpg
Foto: Shuterstock, Srdjan Randjelovic/Shutterstock

Oslobađanje od prašine

Obrišite površine vlažnom krpom i izvadite usisivač. Bilo koji će to učiniti: robot, vertikalni ili standardni uređaj. Uređaj će ukloniti čestice prašine sa tepiha, prostirki i tvrdih podova. Neki ljudi su sigurni da usisivač može da se nosi samo sa mekim površinama, ali tretiranje laminata, linoleuma i inženjerskog drveta čini čišćenje mnogo lakšim.

Preusmerite pažnju na ogledala i staklo. Koristite poseban sprej - on nagriza masnoću, prljavštinu, mrlje i čini staklo providnim. Izaberite sastav prema vrsti premaza kako ga ne biste oštetili.

brisanjeprasine.jpg
Foto: Shutterstock

Krpa u akciji

Počnite sa najčistijim sobama, koje se nalaze u zadnjem delu stana, postepeno pređite na kuhinju i kupatilo, a proces završite u hodniku. Bolje je menjati vodu posle svake sobe, što će sprečiti prenos prljavštine i peska.

Vodoinstalaterske usluge - za kraj

Pošto menjamo vodu u kupatilu tokom čišćenja, toalet se čisti poslednji. Ovo će sprečiti nakupljanje prljavštine ovde. Nanesite sredstvo za čišćenje/dezinfekciju na sudoperu i kadu, ostavite da deluje prema uputstvu, lagano trljajte i isperite. Ne zaboravite na toalet.

kupatilostockphotocroppedviewofwomaninrubberglovesholdingshowerandraginbathroomonblurredbackground1898581327.jpg
Foto: Shutterstock

Preporuke i životni saveti

Ako dugo ne čistite kuću, prljavština se nakuplja, postaje globalna i stoga je teže ukloniti. U takvoj situaciji, čini se nemogućim nositi se sa njima. Preporučujemo da u svoj rad uključite sledeće trikove:

Teško dostupna mesta

Ako u vašem domu postoje jako zaprljana mesta, trebalo bi da nanesete rastvor za čišćenje na njih i ostavite da deluje. Obratite pažnju na sledeća mesta: ispod sofe, lajsni, iza kuhinjskog nameštaja.

Kvalitetni proizvodi

Ne zanemarujte dobre proizvode za čišćenje. Efikasni su, brzo deluju, imaju antibakterijski efekat i skraćuju vreme čišćenja.

profimedia0343517750.jpg
Foto: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

Obrada nameštaja

Stanari stana svakodnevno dolaze u kontakt sa nameštajem. Na njemu ostaju mrlje, prašina se taloži, a mikrobi se koncentrišu. Dezinfekciona sredstva su pogodna za kuhinju i kupatilo, a sredstva za poliranje su pogodna za drveni nameštaj.

Čist inventar

Za svako novo čišćenje uzmite nove sunđere, četke i salvete. Ovo će pomoći u sprečavanju širenja prljavštine i patogena.

Još nekoliko saveta

  • redovno čistite kuću, onda će temeljno čišćenje biti lakše;
  • uvek planirajte svoje vreme - ne zaboravite na hemikalije za sve vrste površina u kući;
  • nemojte počinjati sa čišćenjem uveče, ali postoje izuzeci: potopite prljavo posuđe, nanesite hemikalije na jako zaprljane površine - to će olakšati predstojeće čišćenje;
  • da biste uštedeli vreme, kupite bočicu sa raspršivačem - ovo će vam pomoći da izbegnete da vas ometaju odlasci u kupatilo;
  • pomerajte se odozgo nadole, u suprotnom će gornji predmeti završiti prašnjavi;
  • Ako vi ili neko od članova vaše porodice ima istoriju bronhijalne astme ili alergija, kupite ekološki prihvatljive, bezbedne deterdžente koji će sprečiti negativnu reakciju organizma na agresivne hemikalije;
  • Nosite udobnu odeću sa džepovima - predmeti koji ne ograničavaju kretanje olakšavaju zadatak.

00:55
Ljubav spojila Srpkinju i Meksikanca Izvor: Kurir/Z.G./Privatna arhiva